Nazwiska osób na literę:
A...
B...
C...
D...
F...
G...
J...
K...
L...
Ł...
M...
N...
O...
P...
R...
S...
Ś...
T...
U...
W...
Z...
Ż...

PAPROCKI Sławomir – w latach 1980-81 przewodniczący NSZZ RI „S” gminy Paprotnia, Korczew, Przesmyki. W 1982 r. ukrywał zbieglego z internowania S. Karpika. W latach 1982-84 drukował samodzielnie w stodole „Wiadomości Podlaskie” na powielaczu przywiezionym spod Ostrołęki. W latach 1982-86 prowadził akcje ulotkowe i kolportaż prasy (m.in. „ Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”, „Gazetka Ludowa”, „Informator <Solidarność> Siedlce”) i książek (m.in. „Zapluty karzeł reakcji”, „Zapiski więzienne” Stefana kard.Wyszyńskiego) w środowisku wiejskim.

PASKUDZKI Zbigniew – W latach 1982-89 prowadził kolportaż ulotek, niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „cdn”, „Wola”,  „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Myśl, Przedświt, Metrum).

PATOLETA Adam – W latach 1980-81 wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w FSO Siedlce, w tajnej KZ zajmował się (do 1989 r.) kontaktami pomiędzy zakładami pracy. W latach 1982-89 brał udział w akcjach ulotkowych i plakatowych, kolportował ulotki, znaczki, plakaty, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze” „Kos”, „cdn”, „Wiadomości Podlaskie’, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”, „Gazetka Ludowa”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Myśl, CDN, KOS, WsKOS, Metrum). Od 1983 r. działał w  SKOS ( Siedlecki Komitet Obrony Społecznej), następnie w Oddziałowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Siedlce. W latach 1984-89 w kierownictwie siedleckiego radia "S". Udostępniał mieszkanie do emisji i organizował sieć lokali, z których emitowano audycje radia „Solidarność” Siedlce, brał udział w ich nadawaniu. W latach 1984-86 w garażu jego domu mieściła się drukarnia (powielacz, sitodruk), gdzie wykonywał (wraz z żoną Barbarą) ulotki, plakaty, prasę niezależną („Metrum”). W latach 1986-89 zaopatrywał w materiały poligraficzne i papier drukarnię w Koszewnicy k. Siedlec wykorzystując do tego własne środki transportu. W latach 1985-89 współorganizował niezależne wystawy i występy Teatru Domowego, w jego mieszkaniu odbywały się seanse tzw. kina domowego.

PATOLETA Barbara – W latach 1984-86 drukowała (powielacz, sitodruk) w garażu własnego domu ulotki, plakaty, prasę niezależną ( „Metrum”, „Gazetka Ludowa”). W latach 1985-89 udostępniała mieszkanie na emisje radia „Solidarność” i  seanse tzw. kina domowego.

PAWŁOWSKA Hanna (+1983) – współzałożyciel Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w Siedlcach. W 1981r. w redakcji gazety Oddziału NSZZ „Solidarność” „Odnowa”. W latach 1981-83 prowadziła kolportaż wydawnictw niezależnych (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, CDN). Zorganizowała pierwszą bibliotekę podziemną w Siedlcach przy kościele pw. św. Stanisława.

PAWŁOWSKI Włodzimierz – W 1981 r. w redakcji gazety Oddziału NSZZ „Solidarność” „Odnowa”. Prowadził podziemną bibliotekę przy kościele pw. św. Stanisława (do 1989 r.). Przewoził z Warszawy bibułę do Siedlec. W latach 1984-89 w redakcji „Metrum”. Autor licznych artykułów i opracowań.

PERKA Stanisław – W latach 1982-89 drukował we własnym mieszkaniu ulotki, prowadził kolportaż niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Metrum) w miejscu pracy (PKP Siedlce), uczestniczył w akcjach ulotkowych, plakatowych i malowania napisów. W latach 1985-89 w jego mieszkaniu organizowane były seanse kina domowego.

PIEKART Ryszard – Od połowy lat 70-tych do 1989 r. zajmował się drukiem i kolportażem prasy niezależnej i wydawnictw książkowych (m.in. „Biuletyn Informacyjny KOR”, „Placówka”, „Gospodarz”, „Opinia”, „Głos”, „Niepodległość”, „Aneks”, „Zapis”, „Puls”, „Krytyka” i wydaw. m.in. Kręgu, Nowej, Młodej Polski, Wydawnictwa Polskiego, im. Konstytucji 3 Maja, PoMostu). Należał do Siedlecko-Podlaskiej Grupy Ludowo-Narodowej, Podlaskiej Grupy Niepodleglościowej. Od 1979 roku członek-założyciel KPN (pod aktem założycielskim KPN jako Roman Kossowski). Uczestniczył w organizowaniu rocznicowych manifestacji patriotycznych i w budowie pomnika Ofiar Katynia na cmentarzu powązkowskim w Warszawie w 1980 r. Jeden z współzałożycieli i członek KZ NSZZ "S" w ZPD "Karo". Po ogłoszeniu stanu wojennego za próbę zorganizowania strajku w ZPD „Karo” i zredagowaniu „Odezwy do Załogi” w czasie internowania został aresztowany i skazany na dwa lata więzienia, i ponownie internowany. W ośrodku internowania w Kwidzynie został bestialsko pobity przez zomowców i służbę więzienną. Przebywał wiele miesięcy w  szpitalu. Nigdy nie powrócił do zdrowia. W wyniku "ścieżki zdrowia" w kwidzyńskim więzieniu. 29 marca 1983 został inwalidą II grupy. Represjonowany (internowany, więziony, pobity).

PIŁKA Marian - Od połowy lat 70. udzielał się w środowiskach opozycyjnych, kolportował ulotki w obronie praw człowieka. Od 1977 członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela,  potem Ruchu Młodej Polski. Był współzałożycielem i członkiem pierwszego kolegium redakcyjnego pisma RMP „Bratniak", współorganizatorem wydawnictwa Biblioteki Historyczno-Literackiej (w l. 70. ). Autor publikacji w "Polityce Polskiej" (w l. 80.). W latach 1979-81 w ramach kółek samokształceniowych RMP jeździł m.in. do Siedlec, Garwolina, z wykładami z najnowszej historii Polski. W czasie internowania przebywając w szpitalu rozprowadzał bibułę, uciekł ze szpitala, ukrywał się. Był autorem wielu artykułów, wydawał wiele książek, Wielokrotnie represjonowany (aresztowany, więziony, internowany, pobity).Poseł ziemi siedleckiej na Sejm I, III, IV, V kadencji.

PIOTROWSKI Jacek - w Garwolinie założyciel razem z Romanem Talarkiem i Markiem Dobrowolskim od 1982 roku Młodzieżowego Ruchu Oporu „Solidarność”.(napisy na murach, produkcja i kolportaż ulotek, wyjazdy na spotkania m.in. z Marianem Piłką, manifestacje w Poznaniu, Warszawie.).

PLUCIŃSKI Marek – W 1981r. przewodniczący Oddziału NSZZ „Solidarność” w Garwolinie. Kolportował prasę i książki, którą przywoził m.in. z Siedlec. Represjonowany (internowany).

PODBIELSKA Barbara – W latach 1984-89 magazyn we własnym mieszkaniu wydawnictw Metrum.

POKORA Iwona – W latach 1984-89 współpracowała z redakcją „Metrum”, drukując tam wiersze i artykuły. Zajmowała się składem książek w wydawnictwach Metrum i im. Grzegorza Przemyka.

POLKOWSKI Jan – W latach 1982-89 kolportował ulotki, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „ Tu teraz”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Metrum) w Terespolu.

POPKOWICZ Bronisław – W 1989 r. w zarządzie Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego W Siedlcach (z ramienia NSZZ „Solidarność” RI).

PSTRĄGOWSKI Jerzy – W latach 1981-84 redagował i drukował gazetkę podziemnej „Solidarności” w Odlewni Staliwa „Stalchemak”. Ukazywała się ona zrazu pt. „Niezależni”, później zaś bez tytułu.

PUKIEWICZ Dariusz – W latach 1984-86 w redakcji „Metrum”. Autor tekstów, organizator składu i kolportażu. Od 1984-86 w jego domu mieściła się redakcja "Metrum".

PUKIEWICZ Liliana – W latach 1984-86 w redakcji „Metrum”. Autorka tekstów, zajmowała się też składem i kolportażem.