Nazwiska osób na literę:
A...
B...
C...
D...
F...
G...
J...
K...
L...
Ł...
M...
N...
O...
P...
R...
S...
Ś...
T...
U...
W...
Z...
Ż...

MACIEJCZYK Adam – W latach 1983-89 we własnym mieszkaniu drukował (ramka, powielacz, sitodruk) m.in. „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, biuletyny „AIS” (Agencja Informacyjna „Solidarność”) i KAT (Krajowa Agencja Terenowa), „Naprzód”, „Iskra”, „Walka” oraz ulotki. Składał książki wydawnictw Metrum i im. Grzegorza Przemyka. Zajmował się transportem materiałów poligraficznych, gazet i książek. Represjonowany (więziony).

MACIEJCZYK (Ob. JANCZUK) Agnieszka – W latach 1980-81 działała w RMP, brała udział w akcjach ulotkowych. W latach 1981-89 we własnym mieszkaniu drukowała (ramka, powielacz, sitodruk) oraz składała m.in. „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, biuletyny „AIS” (Agencja Informacyjna „Solidarność”). Przenosiła gazetki i materiały poligraficzne.

MACIEJCZYK Magdalena – W latach 1983-89 uczestniczyła w odbywającym się w jej mieszkaniu druku (ramka, sitodruk, powielacz) oraz w składaniu m.in. „Wiadomości Podlaskich”, „Metrum”, biuletynów „AIS” (Agencja Informacyjna „Solidarność”) i KAT (Krajowa Agencja Terenowa), „Naprzodu”, „Iskry”. Przenosiła gazetki i materiały poligraficzne.

MACIEJCZYK Tomasz – W latach 1981-89 drukował we własnym mieszkaniu (ramka, sitodruk, powielacz) m.in. „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, biuletyny „AIS” (Agencja Informacyjna „Solidarność”) oraz ulotki.

MAKAREWICZ Anna – W latach 1982-89 prowadziła we własnym mieszkaniu w Białej Podlaskiej  magazyn niezależnej  prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”), ulotek i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Przedświt, Baza, Metrum) . Zajmowała się też ich kolportażem.

MAKSYMIUK Przemysław – od 1980 r. członek siedleckiej grupy Ruchu Młodej Polski. Brał czynny udział w działaniach RMP: akcje ulotowe, napisy na murach, kolportował siedleckie pisma RMP („Młoda Myśl” i „ABC”) oraz pisma ROPCiO „Opinii”, brał udział w organizowaniu uroczystych obchodów 150-tej rocznicy  bitwy z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego w Iganiach k. Siedlec w kwietniu 1980 roku. W latach 1983-84 drukarz i kolporter ogólnopolskiego biuletynu Agencji Informacyjnej Solidarności „AIS”. 1984-86 drukarz, łącznik, korespondent i kolporter Krajowej Agencji Terenowej „KAT”, która była kontynuatorką rozbitej przez SB „AIS”. W 1985 autor, wydawca i kolporter jednodniówki „Non Benon” – „Pisma jak brzmiał podtytuł-, dedykowanego Ministrowi Benonowi Miśkiewiczowi Autorowi Czystki Przeprowadzonej na Wyższych Uczelniach. 1984-89  drukarz, kolporter i okazjonalnie autor artykułów w „Metrum”. W latach 1987-89 upowszechniał kulturę niezależną działając w legalnym Towarzystwie Miłośników Podlasia. Był pomysłodawcą i liderem projektu przejęcia w 1987 roku Towarzystwa Miłośników Podlasia z rąk władzy w ręce opozycji i skutecznie tą operację przeprowadził. Represjonowany (więziony).

MALINOWSKI Narcyz – Organizator radia „Solidarność” w Białej Podlaskiej. Przez cały okres jego działania (1985-89) kierował techniczną stroną tego przedsięwzięcia. W latach 1982-89 uczestniczył w akcjach ulotkowych, projektował i wykonywał okolicznościowe stemple i transparenty.

MALISZEWSKI Wiesław – W latach 1985-89 uczestniczył w pracach redakcyjnych i kolportował książki Wydawnictwa im. Grzegorza Przemyka, w którym opublikował tomik wierszy pt.Nazwać.

MARCHEL Joanna – W latach 1982-89 kolportowała ulotki, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książki (m.in. wydawnictw NOWA, Przedświt, Krąg, Baza) w Białej Podlaskiej.

MARCHELSKA Iwona – Zamieszkując w Warszawie współpracowała w latach 1984-85 jako lektorka z radiem „Solidarność” Siedlce. W latach 1982-85 prowadziła we własnym mieszkaniu magazyn niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wola”, „Tygodnik Wojenny”, „Robotnik”, Metrum, Gazeta Podlaska GP była wydawana od 87 r.) i książek (m.in. wydawnictw NOWA, Krąg, Most, PoMost, CDN) niezależnych, które także kolportowała na terenie całego kraju wykorzystując do tego własny samochód. Udostępniała mieszkanie i uczestniczyła w produkcji znaczków, nalepek samoprzylepnych, transparentów itp. Represjonowana (więziona).

MARCINIUK Małgorzata – W latach 1982-89 współpracowała z biblioteką wydawnictw niezależnych w kościele pw. św. Stanisława w Siedlcach.

MARCZUK Jerzy – W 1982 r. drukował we własnym domu w Cegłowie „Głos Miński” (sitodruk). W latach 1984-89 prowadził tam magazyn niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”), ulotek i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Krąg, Baza, Przedświt, Niepodległość, Metrum). Zajmował się również ich kolportażem w środowisku wiejskim. Represjonowany (internowany).

MARYNOWSKI Zygmunt (+2007) – współzałożyciel i członek KZ NSZZ „S” w Stalchemaku w Siedlcach. W latach 1982-89 kolportował ulotki, znaczki, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Przedświt, Krąg, Baza, Most). Zaangażowany w pomoc charytatywną.

MATEJEK Jerzy – W 1984r. wykonał (wraz z J. Kucharukiem) pocztówkowe odbitki zdjęć z „Paris Match” przedstawiających zamordowanego ks. J. Popiełuszkę.

MATEUSIAK Bolesław – W latach 1982-89 brał udział w manifestacjach patriotycznych, akcjach ulotkowych i malowania napisów w Węgrowie, kolportował niezależną prasę (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „cdn”, „Wola”, „Tu Teraz”, „Prawo i Bezprawie”, „Rzeczpospolita Samorządna”, „Niepodległość”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Editions Spotkania, Przedświt,  Neutrino, im. Konstytucji 3 Maja, Rytm, niepodległość, Metrum).

MAZIEJUK Jadwiga – W latach 1982-89 kolportowała ulotki, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Tu teraz”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Krąg, Przedświt, Metrum) w Białej Podlaskiej. W 1986r udostępniała mieszkanie do emisji audycji radia „Solidarność” w Białej Podlaskiej.

Bp MAZUR JAN (+ 2008) – biskup ordynariusz Diecezji Siedleckiej. Wspierał strajkujących rolników i studentów. Prowadził mediacje z władzami po wprowadzeniu stanu wojennego,aby osoby, które uczestniczyły w Ogólnopolskim Strajku Rolników mogły wrócić bezpiecznie do domów. Powołał Komitet Pomocy Uwięzionym na terenie Diecezji Podlaskiej (drugi w Polsce). W stanie wojennym często odwiedzał uwięzionych i internowanych.  W ośrodkach internowania sprawował Najświętszą Ofiarę.  Wspierał duchowo i materialnie rodziny uwięzionych. Prowadził głodówkę o chlebie i wodzie w ramach solidarności ze strajkującą młodzieżą w obronie krzyży w szkole w Miętnem. Przewodniczył Komisji Episkopatu Polski do spraw Trzeźwości Był również opiekunem krajowego duszpasterstwa osób niewidomych oraz członkiem Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski.

MAZUREK Julian – W 1984r. wydawał „Biuletyn Informacyjny Radzyńskiego Oddziału NSZZ <Solidarność>” w Radzyniu Podlaskim. Represjonowany (internowany).

MICHALUK Stanisław – W latach 1980-81 wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w BGŻ Oddział Siedlce, delegat na zjazd regionu. W 1981r. redaktor i drukarz „Biuletynu Informacyjnego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W 1982r. był autorem, drukarzem i kolporterem drukowanego w Ujrzanowie k. Siedlec na powielaczu spirytusowym pisma satyrycznego „Osa”, kolportował także „Gońca Wojennego”. W latach 1982-87 prowadził we własnym mieszkaniu drukarnię, gdzie wykonywano (ramka, sitodruk) ulotki, nalepki samoprzylepne, plakaty, okolicznościowe koperty i tzw. prasowanki  (wykorzystujące metodę nadruku stosowaną na koszulkach) oraz „Metrum” i „Gazetkę Ludową” (której był założycielem i autorem)  W latach 1982-89 zajmował się kolportażem niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wola”, „Solidarność-Gdańsk”, „Osa”, „Goniec Wojenny”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Gazetka Ludowa”, „Metrum”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, CDN, Krąg, Wola, Metrum, Instytut Literacki, Aneks), uczestniczył w akcjach ulotkowych i plakatowych. Od 1983r. współpracował z pismem i wydawnictwem Kos. Od 1983r. w składzie Siedleckiego Komitetu Oporu Społecznego (SKOS).

MICHAŁOWSKA Ewa (+1999) – W latach 1981-89 kolportowała na terenie całego Podlasia niezależną prasę ( m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Goniec Wojenny”, „Osa”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta „Podlaska”, „Metrum”), ulotki, plakaty, znaczki i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Myśl,  Krąg, Metrum), przywoziła także do Siedlec gazety wydawane w innych regionach kraju. Aktywnie uczestniczyła w manifestacjach, akcjach ulotkowych i plakatowych. W jej mieszkaniu odbywały się przedstawienia Teatru Domowego i pokazy tzw. kina domowego.

MICHAŁOWSKI Jacek – Od 1989r. redaktor pisma studenckiego „NOS (Niezależna Opinia Studentów)”.

MICHAŁOWSKI Marek –  po wprowadzeniu stanu wojennego redagował przez krótki okres czasu biuletyn podziemnej „Solidarności” w Siedlcach. W okresie internowania we Włodawie redagował i drukował biuletyn więzienny i ulotki. W latach 1983-89 drukował na ramkach, sicie i powielaczu m.in. „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, plakaty, broszury związkowe, książki wydawnictwa Metrum. Prowadził ogólnopolski kolportaż niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Przedświt, Krąg, Metrum). Aktywnie uczestniczył w manifestacjach i akcjach ulotkowych. W latach 1985-89 współorganizował przedstawienia Teatru domowego .Represjonowany (internowany).

MIELCZAREK Wiesław – W 1981r. w redakcji „Biuletynu Informacyjnego KZ NSZZ <Solidarność>” w zakładach Stalchemak w Siedlcach.

MIKICIUK Bogumiła – wraz z mężem Janem  aktywnie uczestniczyła w pracach Komitetu Charytatywno-Społecznego w Siedlcach.

MIKICIUK Jan – od 1980 aktywnie uczestniczył w pracach Oddziału NSZZ „S”. Zabezpieczał dokumentację związkową i sprzęt w dniu ogłoszenia stanu wojennego (jedyny posiadacz samochodu). W latach 1982-89 prowadził kolportaż niezależnej prasy (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Niepodległość”, „Baza”, „Wiadomości Podlaskie”, „Informator Solidarność Siedlce”, „Metrum”, „Gazetka Ludowa”) oraz działał w Diecezjalnym Komitecie Charytatywno-Społecznym. Przez bardzo wiele lat członek Kościelnej Służby Porządkowej „Totus Tuus” przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki. W 1989 r. w zarządzie Wojewodzkiego Komitetu Obywatelskiego w Siedlcach

MILLATI Marek - w latach 1985-1986 przepisywał i sporządządzał matryce do Informatora "Solidarność" Siedlce.

MIŁKOWSKI Stanisław (+1990) – W 1981r. wiceprzewodniczący Oddziału NSZZ „Solidarność” w Mińsku Mazowieckim. Represjonowany (internowany).

Ks. MISZCZUK Józef – W latach 1975-88 przywoził z Zachodu paryską „Kulturę” oraz publikacje Instytutu Literackiego, Aneksu, wydawnictwa Polonia. W 1981 roku na Ogólnopolskim Strajku Rolników odprawiał codziennie msze św. Jeździł do  internowanych i uwięzionych, wspomagał ich duchowo i materialnie. W latach 1982-89 kierował Diecezjalnym Komitetem Pomocy Internowanym i Uwięzionym (od 1985 r. Diecezjalny Komitet Charytatywno-Społeczny w Siedlcach), wygłaszał patriotyczne kazania w kościele garnizonowym. Prowadził kolportaż prasy i wydawnictw książkowych m.in. „Wiadomości Podlaskie”, „Informator Solidarność Siedlce”, „Tygodnik Mazowsze”, wydaw. „Kręgu”, „Nowej”.  W latach 1985-89 organizował Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej i występy Teatru Domowego. W latach 1987-89 brał udział w akcji odbudowy kopca Piłsudskiego w Majówce k. Siedlec.

MIZIKOWSKI Jan (+1999) – Od lat 60-tych. prowadził w szkołach i na wycieczkach PTTK niezależne prelekcje historyczne. W 1976 r. rozpoczął współpracę z KOR i ROPCiO organizując wykłady i kolportując ich wydawnictwa (m.in.”Biuletyn Informacyjny”,„Robotnik”, ”Opinia”). W 1977 r. założył (wraz z Z. Goławskim) Siedlecko-Podlaską Grupę Ludowo-Narodową, która w roku następnym przeprowadziła akcję ulotkową wzywającą do bojkotu wyborów do rad narodowych. Rozpowszechniał także wydawnictwa KPN. W 1978r. założył (wraz z Z. Goławskim) Siedlecko-Podlaską Grupę Ludowo-Narodową, która w 1979r. weszła w skład KPN.  W 1980r. napisał, wydrukował i kolportował ulotkę nawołującą do uwolnienia więźniów politycznych oraz ulotki przypominające Katyń i agresję sowiecką z 17.09.1939r. sygnowane przez Podlaską Grupę Niepodległościową, którą założył (wraz z Z. Goławskim sr). W latach 1980-81 zakładał koła „Solidarności” RI w woj. siedleckim i bialskopodlaskim. W latach 1982-84 współpracownik redakcji „Wiadomości Podlaskich”, autor tekstów, brał udział w druku tej gazety. W latach 1982-89 zajmował się transportem materiałów poligraficznych, niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”), książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Niepodległość, Metrum) i organizacją kolportażu w woj. siedleckim, szczególnie w Mrozach i Węgrowie. Działał jako prelegent w niezależnym harcerstwie i podziemnej „Solidarności”. Członek Diecezjalnego Komitetu Charytatywno-Społecznego w Siedlcach. Represjonowany (internowany).

MROCZEK Czesław – Od 1985r. współorganizował w Mińsku Mazowieckim niezależne pochody 1-majowe. W 1989 r. nadawał audycje radia „Solidarność” w Mińsku Maz. (przywożone z Siedlec).

MROCZEK-FRELAK Jadwiga – W latach 1982-89 w Tajnej Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” w Mińsku Mazowieckim. W 1982 r. drukowała „Głos Miński”.

MRÓZ Barbara – Zamieszkując w Warszawie współpracowała w latach 1984-90 jako lektorka z radiem „Solidarność” Siedlce. W latach 1981-89 prowadziła kolportaż niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „PWA”, „Robotnik”, „Kos”, Metrum, Gazeta Podlaska) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Krąg, CDN, Przedświt, KOS).

MUSIEJ Sławomir – w 1980 roku jeden z współorganizatorów MKZ Ziemia Podlaska. W 1981 r. redaktor „Międzyzakładowego Biuletynu Strajkowego” i „Serwisu Bieżącego” NSZZ „Solidarność” w Siedlcach, członek Komisji Interwencji NSZZ „S” Oddziału „S”. W latach 1981-89 prowadził na terenie całego Podlasia kolportaż niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) ulotek, znaczków, plakatów i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Kos, WsKos, CDN, Baza, Przedświt, Krąg). We własnym mieszkaniu robił kalendarze, pocztówki, powielał kasety Video- Studio Gdańsk. Organizował niezależne kino domowe w ramach spotkań KIK-u, również na terenie Zakopanego. Organizował manifestacje, akcje ulotkowe i plakatowe.  Pomagał w organizowaniu sieci kolportażu. Członek Diecezjalnego Komitetu Charytatywno-Społecznego w Siedlcach. W latach 1983-89 w Terenowej (potem Oddziałowej) Komisji Wykonawczej w Siedlcach, organizował niezależne imprezy kulturalne. W 1989 r. w zarządzie Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego w Siedlcach. Represjonowany (internowany, pobity).