Nazwiska osób na literę:
A...
B...
C...
D...
F...
G...
J...
K...
L...
Ł...
M...
N...
O...
P...
R...
S...
Ś...
T...
U...
W...
Z...
Ż...

KACPRZAK Kazimierz – W 1976 r. w Zakładach Mechanicznych im. M. Nowotki w Warszawie współorganizował protest przeciwko wydarzeniom w Ursusie i Radomiu. W latach 1976-78 kolportował „Robotnika KOR”. W latach 1980-81 członek prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w fabryce VIS w Siedlcach (delegat na zjazd regionu), 14.12.1981 organizował w miejscu pracy strajk protestacyjny, następnie przewodniczący tajnej (od 1989 r. jawnej) Komisji Zakładowej; w 1982r. organizował żywność dla internowanych i kanały łączności z ośrodkami odosobnienia. W latach 1980-89 brał udział w licznych akcjach ulotkowych, plakatowych oraz kolportował ulotki, znaczki, prasę niezależną (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Karta”, „Osa”, ”Goniec Wojenny”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Przedświt, Znak, Metrum).  Współorganizator happeningu podczas oficjalnego pochodu pierwszomajowego w 1982 r. (wypuszczenie wron z przewiązanymi czerwonymi wstążkami) oraz akcji wysyłania pocztą plakatów solidarnościowych.

KACZOROWSKA Teresa – W latach 1982-89 kolportowała ulotki, znaczki, niezalezną prase (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”,  „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA< KOS< Instytut Literacki-Paryż, Metrum) w Mostostalu Siedlce.

KALIŃSKA Danuta – członek Wojewódzkiej Sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w Siedlcach. W latach 1980-89 działając w „Solidarności” nauczycielskiej, prowadziła niezależne akcje samokształceniowe wśród młodzieży szkół średnich popularyzując literaturę (szczególnie historyczną) i prasę niezależną (m.in. „Tygodniki Mazowsze”, biuletyny AIS i KAT, „Robotnik”, „Metrum”). W latach 1982-89 współpracowała z biblioteką wydawnictw niezależnych przy kościele pw. św. Stanisława w Siedlcach.

KAMIŃSKI Marian (+1993) – W latach 1982-84 kolportował ulotki i prasę niezależną (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) w Białej Podlaskiej.

KARCZEWSKA Jadwiga – w 1980 przewodnicząca KZ NSZZ „S” w PSK w Siedlcach, w 1982 roku ukrywała zbiegłego z internowania siedlczanina Mirosława Andrzejewskiego. W latach 1984-89 składała we własnym mieszkaniu książki wydawnictw Metrum i im. Grzegorza Przemyka.

KARCZEWSKA Danuta – W latach 1984-86 w siedleckiej grupie współpracowników „KAT”(Krajowa Agencja Terenowa). Zajmowała się składem i kolportażem międzymiastowym. Represjonowana (więziona).

KARPIK Stanisław – W 1963 r. próbował organizować Zrzeszenie Polskiej Młodzieży Katolickiej stawiające sobie za cel opiekę nad grobami i miejscami pamięci narodowej oraz organizowanie uroczystości religijno-patriotycznych. W roku 1966 uczestnicząc w kościelnych uroczystościach milenijnych nagrywał kazania i rozpowszechniał je następnie w kraju i za granicą. Nagrywał również i rozpowszechniał audycje Radia Wolna Europa. Po beatyfikacji o. Maksymiliana Kolbe (1973 r.) wybudował na terenie własnego gospodarstwa kaplicę wotywną ku jego czci. Została ona zniszczona przez MO i ponownie odbudowana  przez Karpika (w 1976 r. ), który rozpoczął wówczas współpracę z KOR i ROPCiO kolportując ich publikacje (m.in. „Robotnik”), uczestnicząc w spotkaniach samokształceniowych i dostarczając informacji o antyopozycyjnych poczynaniach MO i SB na Podlasiu. W 1978r. po raz trzeci odbudował zniszczona przez MO kaplicę na terenie swojej posesji. W dniu jej poświęcenia (26.11.1978 r.) założył Podlaski Komitet Samoobrony Ludzi Wierzących, którego najbardziej spektakularną akcją było zbieranie podpisów pod petycją do Sejmu domagającą się transmisji mszy św. i audycji religijnych w radio i telewizji. Od 1979r. był redaktorem i kolporterem na terenie całego Podlasia  niezależnego pisma chłopskiego „Placówka”, drukował także we własnym domu  na ramce wydawnictwa i pomagał w zorganizowaniu w Siedlcach Ruchu Młodej Polski. Organizował na terenie swojego gospodarstwa spotkania działaczy opozycyjnych (m.in. M. i W. Kęcikowie, A. Czuma) i manifestacje religijno-patriotyczne. W latach 1982-83, ukrywając się, redagował i drukował „Wiadomości Podlaskie”. Był także kolporterem tego pisma i autorem zamieszczanych  w nim tekstów. Do 1989 r. aktywnie uczestniczył w antykomunistycznych manifestacjach i akcjach ulotkowych, kolportował niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”, „Głos”) i  książki (m.in. publikacje wydawnictw Baza, Niepodległość, Przedświt, NOWA). Wielokrotnie represjonowany (internowany, więziony, umieszczany w szpitalu psychiatrycznym).

KARWATIUK KRZYSZTOF - w jego domu znajdowała się najbardziej tajna, uśpiona drukarnia SKOS/Metrum w latach 1986-89. Znajdował się tam sprzęt poligraficzny i zapas papieru, który umożliwiał szybkie podjęcie produkcji na wypadek wpadki drukarni pisma Metrum lub wpadki drukarni wydawnictwa. Drukarnia nigdy nie została uruchomiona.

KAZIMIERUK Aniela – W latach 1982-89 kolportowała ulotki i prasę  (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i wydawnictwa niezależne (m.in. „Zapluty karzeł reakcji”) w Białej Podlaskiej.

KAŹMIERCZAK Cezary – Od 1980 r. w Ruchu Młodej Polski. Współtworzył i drukował pisma „Młoda Myśl” (na ramce) i „ABC” (na powielaczu) oraz broszury „Wydawnictwa Młodych” (m.in. Florentyny Rzemieniuk „Kazano zapomnieć”, Mariana Rajskiego „Współpraca gospodarcza z ZSRR”). 13.12.1981r. wydrukował ulotkę w obronie internowanych, którą następnie rozpowszechniał. W lutym 1982 r. samodzielnie wydawał pismo „Goniec Wojenny” (3 numery na powielaczu), potem (do 1984 r.) współpracował z redakcją „Wiadomości Podlaskich” i pisał korespondencje dla „AIS” (Agencja Informacyjna „Solidarność”). W latach 1982-86 drukował gazety (m.in. „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”) ulotki, plakaty i tzw. prasowanki (robione podobną metodą jak nadruki na koszulki), których był pomysłodawcą. Organizował materiały poligraficzne (sita, matryce, farby, offset) i papier, składał, przewoził gotowe wydawnictwa (m.in. NOWA, Przedświt, Krąg, KOS, WsKos, Metrum) oraz prasę niezależną (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”’ „Wola”, „Metrum”, później „PWA”), którą następnie kolportował na terenie Siedlec. Uczestniczył w manifestacjach i akcjach ulotkowych, zakładał podziemne biblioteki, był jednym z inicjatorów powołania w Siedlcach podziemnego radia. W 1983r. jeden z założycieli SKOS (Siedlecki Komitet Oporu Społecznego) i dwutygodnika „Metrum”, w 1986r. przekształconego w kwartalnik polityczno-literacki i wydawnictwo (nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 1988r.). W wykorzystującym do druku oficjalną drukarnię offsetową wydawnictwie ukazało się ponad 20  tytułów. Autor licznych artykułów publikowanych głównie w „Metrum” i paryskim „Kontakcie”, a także w „Tygodniku Mazowsze” i „Kos”-ie. W 1985 r. wojewódzki pełnomocnik ds. badania frekwencji wyborczej.  Wspólpracował z Ruchem Wolność i Pokój. W 1987 r. wydał zbiór opowiadań „Z notatnika psychopaty”(wyd. Metrum). W jego mieszkaniu odbywały się przedstawienia Teatru Domowego. Represjonowany (więziony, internowany)

KICKI IGNACY - w 1981 członek prezydium NSZZ „S” Oddział Siedlce, zastępca Przewodniczącego KZ NSZZ „S” w Stalchemaku. Drukował Serwis Informacyjny. Autor krzyża z miejscami internowania siedlczan. Nieprzerwanie od 1984 roku członek Kościelnej Służby Porządkowej „Totus Tuus” przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki.

KLEPACKI Stanisław – W latach 1982-86 prowadził we własnym mieszkaniu magazyn niezależnej  prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”, „Tu Teraz”) ulotek, znaczków i książek (m.in. publikacje  wydawnictw NOWA, Przedświt, KOS, Myśl, Metrum),  które również kolportował. W 1986r. uczestniczył w nadawaniu audycji radia „Solidarność” w Białej Podlaskiej.

KŁOPOTEK Stanisława – W latach 1982-89 kolportowała ulotki, znaczki, niezależną prasę (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Metrum).

KŁOPOTOWSKI Tadeusz (+2003) – W latach 1980-81 był członkiem władz regionu „Mazowsze” odpowiedzialnym za organizację Związku w Regionie poza Warszawą. Po wprowadzeniu stanu wojennego rozpoczął organizowanie struktur podziemnych przede wszystkim na Podlasiu i w  Radomskiem. Wykorzystując własny samochód dostarczał z Warszawy do Siedlec i Białej Podlaskiej papier, powielacze, materiały poligraficzne, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw  NOWA, Krąg, KOS, Przedświt), zwrotnie kolportował na terenie całej Polski gazety wydawane w Siedlcach („Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”). Podczas wyjazdów zagranicznych (USA) pozyskiwał finanse i sprzęt dla podziemia Jego kontakty i aktywność przyczyniły się do zintegrowania środowisk solidarnościowych i rozwoju podziemnej działalności na Podlasiu. Pomysłodawca i współzałożyciel, Redaktor, autor tekstów, makiet i opracowania technicznego „Gazety Podlaskiej” (wychodziła w latach 1986-89 drukowało ją warszawskie wydawnictwo Myśl). Czynny również na  Śląsku (Jastrzębie) i w Radomiu. W 1989r. senator OKP.

KOBYLIŃSKI Jerzy – Od 1989r. redaktor pisma studenckiego „NOS (Niezależna Opinia Studentów)”

KOBYLIŃSKI Zbigniew – W 1981r. przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w WSR-P, później TKZ, redaktor „Głosu Niezależnych”. W latach 1982-89 kolportował ulotki, znaczki, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Tu Teraz”, „Metrum”, „”Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS,  WsKos, Przedświt, Metrum) niezależnych. Dostarczał materiały drukarskie. W latach 1984-90 urządzał prywatne koncerty i wieczory poetyckie.  Represjonowany (więziony).

KOPÓWKA Edward – W 1981r. we własnym mieszkaniu drukował na ramce pismo Ruchu Młodej Polski „Młoda Myśl”. W latach 1982-89 prowadził tamże  magazyn niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”’ „Kos”, „Wola”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”, „PWA”) i książek ( m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, CDN, Krąg, Metrum i  im. Grzegorza Przemyka) niezależnych. W latach 1984-89 składał we własnym mieszkaniu książki wydawnictw Metrum i im. Grzegorza Przemyka; był pomysłodawcą i redaktorem drugiego z nich, w którym wydawano (na xero) tomiki poetyckie młodych współpracowników siedleckiego podziemia.. Opublikował tam: „Memento mori”(1985) i „Wędrówki neofity”(1988). W latach 1987-89 upowszechniał kulturę niezależną działając w oficjalnym Towarzystwie Miłośników Podlasia.

KORBEL Paweł – W latach 1984-86 prowadził grupy ulotkowe Siedleckiego Komitetu Oporu Społecznego (SKOS). W latach 1984-89 kolportował niezależna prasę (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Metrum, im. Grzegorza Przemyka) i współorganizował akcje malowania napisów i manifestacje patriotyczne w Siedlcach.

KORNACKI Lucjan (+2004) – Od połowy lat 70-tych kolportował ulotki i wydawnictwa KPN oraz „Placówkę”, a w latach 1981-89 prasę niezależną (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Opinia”, „Głos”, „Niepodległość”). W 1981r. wiceprzewodniczący zarządu Oddziału Regionu Mazowsze w Siedlcach. W latach 1982-83 prowadził kolportaż niezależnej prasy (m.in.”TM”, „Kos”, „Wiadomości Podlaskie”).  Represjonowany (więziony, internowany).

KORZENIEWSKI Józef (+1992) – W latach 1982-89 prowadził we własnym mieszkaniu w Białej Podlaskiej magazyn  ulotek, niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „Tu Teraz”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”,”Podlasie”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKOS, Przedświt, Myśl, Metrum).

KOSICKI Jan – Rolnik z Garwolina. W 1981r. drugi przewodniczący Prezydium Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” RI w Siedlcach.

KOWALSKI Janusz – W latach 19985-88 współpracował (transport, kolportaż) z wydawnictwem im. Grzegorza Przemyka).

KOZAK Joanna – W latach 1983-89 kolportowała „Metrum”, zajmowała się organizacją imprez kulturalnych w kościołach i współpracowała z biblioteką wydawnictw niezależnych w kościele pw. św. Stanisława w Siedlcach

KOZAK Krzysztof (+1997) – W latach 1981-89 wielokrotnie brał udział w akcjach ulotkowych i plakatowych. W latach 1984-89 udostępniał mieszkanie na emisje audycji radia „Solidarność” Siedlce. Organizował duże  dostawy papieru dla gazet i wydawnictw siedleckich („Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i warszawskich (NOWA, Myśl, Kos, CDN). Prowadził magazyn niezależnej prasy (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „cdn”, „PWA”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Myśl, Krąg, Metrum).

KOZAK Zdzisława – W latach 1984-89 prowadziła (wraz z mężem Krzysztofem) magazyn niezależnej prasy (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „cdn”, „PWA”, „Wiadomości Podlaskie”, „metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Myśl, Krąg, Metrum) oraz udostępniała mieszkanie na emisje audycji radia „Solidarność” Siedlce. 

KRASA Leszek – Związany z Ruchem Młodej Polski. W latach 1981-89 prowadził kolportaż ulotek, niezależnej  prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Metrum”,„Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”) i  książek (m. in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Myśl, CDN, Metrum), organizował akcje ulotkowe.

KRÓLAK Marek – W latach 1981-89 przewodniczący NSZZ „Solidarność” RI w Węgrowie (jawnej i tajnej). W latach 1982-89 organizował manifestacje patriotyczne, niezależne dożynki, akcje ulotkowe i malowania napisów, działał w węgrowskim oddziale Diecezjalnego Komitetu Charytatywno-Społecznego.

KUBLIKOWSKI Maciej – Uczestniczył w wydarzeniach marca 1968 w Studium Nauczycielskim w Siedlcach. W 1981r. przewodniczący Oddziału Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. W latach 1982-84 drukował w Siedlcach i Warszawie gazety (m.in. „Wiadomości Podlaskie”) i plakaty okolicznościowe, które przypominały o solidarnościowych rocznicach,  ośmieszały komunistyczne związki zawodowe i oficjalne święta. Współorganizował akcje rozsyłania ich pocztą. Produkował też nalepki samoprzylepne i tzw. prasowanki robione podobną metodą jak nadruki na koszulki (sitodruk), a następnie  rozpowszechniał je na terenie całego kraju wraz z prasą ukazującą się w Siedlcach. Załatwiał dostawy farb drukarskich. W latach 1987-89 korespondent „Gazety Podlaskiej” we Australii i Nowej Zelandii. Przekazywał zachodnim rozgłośniom audycje radia „Solidarność” Siedlce. Represjonowany (internowany).

KUCHARUK Jerzy – W latach 1980-89 kolportował niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „PWA”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”, „Osa”), ulotki, znaczki, plakaty i  książki (m.in. publikacje  wydawnictw NOWA, Przedświt, CDN, KOS, Wskos, Metrum i im. Grzegorza Przemyka), ulotki i plakaty,  głównie w środowisku akademickim. W 1984r. wykonał reprodukcje zdjęć z „Paris Match” przedstawiających zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszkę, a następnie je rozpowszechnił (2000 sztuk). Represjonowany (internowany).

KUCHARUK Zbigniew – W 1981r. w redagował „Biuletyn Informacyjny KZ NSZZ <<Solidarność>>” w zakładach Stalchemak, „Serwis Bieżący” NSZZ „Solidarność” w Siedlcach i biuletyn strajkowy NSZZ „Solidarność” RI „Z Kosą”. W latach 1981-83 redagował i drukował na ramce i powielaczu spirytusowym „Wiadomości Podlaskie”; miejsca druku zmieniały się: Łuków, Sokołów Podlaski, wieś Karlusin. „Wiadomości Podlaskie” były pierwszą regularnie ukazującą się gazetą podziemną w Siedlcach. Do 1989r. zajmował się kolportażem ulotek, niezależnej prasy (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Krąg).

KULCZYK Grzegorz – Od 1989r. redaktor pisma studenckiego „NOS (Niezależna Opinia Studentów)”.

KUR Kazimierz – W latach 1983-89 prowadził magazyn niezależnej  prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”), ulotek, znaczków, plakatów i książek (m.in. publikacje wydawnictw  NOWA, WsKos, KOS, Przedświt, Myśl, Krąg, Metrum)  oraz organizował ich kolportaż  w Łukowie.

KUROWSKI Eugeniusz – w 1981r. w redakcji gazety zakładowej „Niezależni” wydawanej w Stalchemaku.

KWIATKOWSKI Andrzej (+1995) – W latach 1982-89 kolportował ulotki i niezależną  prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Tu teraz”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książki (m.in.  publikacje wydawnictw NOWA, Przedświt, Metrum)  w Terespolu. Represjonowany (internowany).

KWIATKOWSKI Marian – Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Centrali Nasiennej w Białej Podlaskiej (1980-81; w tajnej KZ do 1989). W stanie wojennym wywieszał listy protestacyjne w zakładzie pracy. W latach 1983-89 przywoził z Siedlec i Warszawy, przechowywał we własnym mieszkaniu, oraz kolportował ulotki, znaczki, niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Tu Teraz”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”, „PWA”, „Wiadomości Podlaskie”) i książki  (m.in.  publikacje wydawnictw NOWA, Przedświt, KOS, Metrum, Myśl, WsKOS)  w woj. bialskopodlaskim. W latach 1984-89 pomagał w organizowaniu mszy za Ojczyznę. W latach 1985-88 działał w radiu „Solidarność” Biała Podlaska zajmując się wyszukiwaniem punktów do emisji audycji i pomagając w technicznej organizacji przedsięwzięcia. Będąc oskarżony o działalność antykomunistyczną przeprowadził (z N. Malinowskim) radiową transmisję z sali posiedzeń kolegium ds. wykroczeń.. W latach 1986-88 współorganizował przerzut do b. ZSRR prze węzeł kolejowy w Terespolu-Małaszewiczach literatury religijnej i niezależnej w językach białoruskim, ukraińskim i rosyjskim. W latach 1986-89 organizował podziemne imprezy kulturalne w bialskopodlaskich kościołach i uczestniczył jako korespondent w pracy redakcji „Gazety Podlaskiej”. W 1989r. współorganizator Komitetu Obywatelskiego w Białej Podl., zakładał KO w Międzyrzeczu Podlaskim i Radzyniu.