Nazwiska osób na literę:
A...
B...
C...
D...
F...
G...
J...
K...
L...
Ł...
M...
N...
O...
P...
R...
S...
Ś...
T...
U...
W...
Z...
Ż...

OCHTYRA Tadeusz – w 1981 roku członek Zarządu Oddziału NSZZ „S” w Siedlcach. W 1982r. wraz z S. Michalukiem wydawał pismo satyryczne „Osa”. W latach 1982-84 kolportował znaczki, ulotki, niezależną prasę (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Osa”, „Metrum”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, Instytut Literacki-Paryż).

OLEWIŃSKI Janusz – w 1981 roku członek Zarządu Oddziału NSZZ „S” w Siedlcach. W latach 1982-89 kolportował ulotki, niezależną prasę (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Niepodległość”, „PWA”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Informator Solidarność Siedlce”, „Gazeta Podlaska”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Rytm, Niepodległość). W latach 1984-86 współzałożyciel, redaktor, drukarz (ramka) i kolporter „Informatora  Solidarność Siedlce” oraz ulotek. Udostępniał mieszkanie na druk ulotek i plakatów oraz na spotkania samokształceniowe organizowane przez niezależne harcerstwo. Uczestniczył w organizowaniu manifestacji patriotycznych. Członek Diecezjalnego Komitetu Charytatywno-Społecznego w Siedlcach. W 1987r. brał udział w odbudowie kopca J. Piłsudskiego w miejscowości Majówka k)Siedlec. Represjonowany (internowany).

OLKO Tomasz – W 1982 r. organizował happening podczas oficjalnego pochodu pierwszomajowego (wypuszczenie żywych wron z czerwonymi wstążkami). W latach 1982-89 drukował „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, plakaty, ulotki, wykonywał transparenty, tzw. prasowanki ( wykorzystywane do wykonywania nadruków na koszulkach), karty okolicznościowe, kalendarze, nalepki samoprzylepne, itp. na ramkach, powielaczach i metodą sitodruku. Uczestniczył w akcjach ulotkowych,  plakatowych, rozsyłaniu materiałów bezdebitowych po domach i malowaniu napisów, organizował i brał osobisty udział w kolportażu niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze’, „Kos”, ‘CDN”, „PWA”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Myśl, KOS, WsKos, Metrum) na terenie całego Podlasia oraz w przerzucie gazet, ulotek i wydawnictw religijnych i samizdatów na tereny ZSRR przez przejście graniczne w Terespolu-Małaszewiczach;. Rozpowszechniał publikacje siedleckie ( „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) na terenie całego kraju, a także załatwiał ich przerzut na Zachód. Od 1984r. współorganizator i szef radia „Solidarność” Siedlce, któremu szefował przez cały okres jego istnienia ( 42 audycji w latach 1984-89, siedleckie radio „S” ponad 120 razy gościło na antenie). Pomagał również w organizowaniu podziemnego radia w Białej Podlaskiej i Mińsku Mazowieckim (dostarczanie urządzeń technicznych, szkolenia, udostępnianie nagranych audycji). W 1983r. współzałożyciel  SKOS ( Siedlecki Komitet Oporu Społecznego), w ramach którego organizował niezależne życie kulturalne w Siedlcach (występy aktorów w kościołach, sprowadzanie przedstawień Teatru Domowego, tzw. kino domowe, ufundowanie stypendium dla młodych aktorów). W latach 1986-89 w redakcji „Gazety Podlaskiej”. Autor licznych tekstów, haseł, audycji radiowych oraz wywiadów (m.in. z L. Wałęsą, Z. Bujakiem, K. Bielińskim, J. Onyszkiewiczem, H. Łuczywo) dla podziemnej prasy i radia. Represjonowany. (internowany, więziony).

OLSZEWSKI Andrzej (Biała Podlaska) – W latach 1981-89 wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego „Solidarności” RI w Białej Podlaskiej. W latach 1982-89 przewoził z Warszawy i Łodzi do Białej Podl. prasę podziemną (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”). 1986-89 udzielał się w duszpasterstwie rolników indywidualnych.

OLSZEWSKI Bogusław – W latach 1980-81 w RMP, uczestniczył w manifestacjach, akcjach ulotkowych i malowaniu napisów, kolportował ulotki, niezależną prasę („Biuletyn Informacyjny”, „Opinia”, „Głos”, „Bratniak”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Młoda Polska). W latach 1983-89 drukował we własnym mieszkaniu (ramki, sitodruk, powielacz białkowy i elektryczny) ulotki, plakaty, nalepki samoprzylepne oraz niezależną prasę ( „Tygodnik Mazowsze”, „Metrum”) i książki (publikacje wydawnictw Metrum i im. Grzegorza Przemyka), kolportował podziemną prasę (m.in.”Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Wola”, „Robotnik”, „Wiadomości Podlaskie”, „Metrum”, „Gazeta Podlaska”, „Hutnik”, „Semafor”, „Wolna Droga”) i książki (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Wola, Metrum, im. Grzegorza Przemyka). W 1985r. uczestniczył w spotkaniu podziemnych struktur „Solidarności” PKP w Częstochowie. W 1989 przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PKP Siedlce i wiceprzewodniczący Oddziału Siedlce.

OLSZEWSKI Marek – W latach 1984-87 drukował we własnym mieszkaniu ulotki, plakaty, karty okolicznościowe i prasę niezależną ( „Metrum”). W tym samym okresie udostępniał mieszkanie do nadawania audycji radia „Solidarność” Siedlce.

ORESZCZUK Adam – W latach 1982-83 drukował na powielaczu „Wiadomości Podlaskie”. W latach 1982-89 wraz z rodzicami (Danutą i Janem) drukował we własnym domu w Bindudze k. Sarnak ulotki, plakaty ( sitodruk), które następnie kolportował w środowisku wiejskim. W latach 1982-89, rozpowszechniał też niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Głos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książki (m.in. „Zapiski więzienne” Stefana kard. Wyszyńskiego). Represjonowany (więziony).

ORESZCZUK Danuta - W latach 1982-89 wraz z mężem i synem ( Adamem i Janem) drukowała we własnym domu w Bindudze k. Sarnak ulotki i plakaty (sitodruk), które następnie kolportowała w środowisku wiejskim, rozpowszechniała też  niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Głos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książki (m.in. „Zapiski więzienne” Stefana kard. Wyszyńskiego).

ORESZCZUK Jan – W latach 1983-89 wraz z żoną i synem (Adamem i Danutą) drukował we własnym domu w Bindudze k. Sarnak ulotki i plakaty ( sitodruk), które następnie kolportował w środowisku wiejskim. Rozpowszechniał też niezależną prasę (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Głos”, „Wiadomości Podlaskie”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książki (m.in. „Zapiski więzienne” Stefana kard. Wyszyńskiego).

ORDYSIŃSKA Stefania – W latach 1984-89 prowadziła we własnym mieszkaniu magazyn niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „CDN”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, Kos, WsKos, CDN, Myśl, Metrum).

ORZECHOWSKA-OLKO Teresa – W latach 1983-86 członek Siedleckiego Komitetu Oporu Społecznego (SKOS), gdzie zajmowała się niezależną kulturą i oświatą. W latach 1983-89 w jej mieszkaniu mieściła się drukarnia (ramki, sitodruk) produkująca kalendarzyki, nalepki samoprzylepne i gazety ( „Metrum”, „W tym samym czasie udostępniała lokal do nadawania audycji radia „Solidarność” Siedlce. Koordynowała pracę magazynów niezależnej prasy (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „cdn”, „Gazeta Podlaska”, „Metrum”) i książek (m.in. publikacje wydawnictw NOWA, KOS, WsKos, Myśl, CDN, Metrum). Uczestniczyła także w ich kolportażu w środowisku nauczycielskim.

OZGA Wiesław – współzałożyciel KZ NSZZ „S” w WSR-P w Siedlcach. W 1981 roku członek władz siedleckiego Oddziału NSZZ „S”, prezydium Oddziału. Przewodniczący Komisji Interwencji. Szef ochrony na Ogólnopolskim Strajku Rolników. Represjonowany (internowany)