błąd, brak pliku rmp_menu.php

RMP i działalność w opozycji przed 1980 rokiem

            Kontakt z opozycją nawiązałem jesienia 1979 r. będąc uczniem IV klasy I LO im. B. Prusa w Siedlcach. Wspólnie ze Stanisławem Karpikiem (zamieszkałym w Opolu Starym) wykonywaliśmy w Siedlcach napisy o treściach antykomunistycznych. Od niego również otrzymywałem ulotki i prasę II obiegu, które rozprowadzałem na terenie szkoły. Później do współpracy namówiłem kolegę z klasy Roberta Wujka z Kosowa Lackiego (mieszkał w internacie przy szkole). Robert Wujek wciągnął z kolei dalsze osoby, również spoza „Prusa”. I tak nasza grupa stawała się coraz liczniejsza. Taka konspiracja trwała do maja 1980 r., czyli do matury.
8 maja 1980 r. w mieszkaniu Stanisława Karpika w Opolu Starym, pod pretekstem imienin, miał odbyć się ogólnopolski zjazd Ruchu Młodej Polski. Podczas zjazdu zamierzałem przystąpić do tej organizacji. Zjazd jednak nie doszedł do skutku ze względu na akcję Służby Bezpieczeństwa. Stanisław Karpik, oraz wielu działaczy RMP, którzy zamierzali udać się na Zjazd, zostało aresztowanych. Ja również wylądowałem w siedleckim areszcie. Po kilku dniach wszyscy zostali zwolnieni. Ja zostałem wypuszczony po kilku godzinach.
Po maturze razem z Robertem Wujkiem i Stanisławem Karpikiem kontynuowaliśmy akcję robienia antykomunistycznych napisów na terenie Siedlec.
29 sierpnia 1980 wspólnie ze Stanisławem Karpikiem i mecenasem Janem Mizikowskim (uczestnikiem ROPCiO – Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela) udaliśmy sie pociągiem do strajkujących robotników Stoczni Gdańskiej. Tam nawiązałem kontakt z liderem RMP Aleksandrem Hallem i formalnie przystąpiłem do RMP. Od młodych stoczniowców z RMP otrzymaliśmy wałek służący do powielania i przystąpiliśmy do wydawania w mieszkaniu Stanisława Karpika naszego pierwszego pisma „Młoda Myśl”. Poza tym nadal wykonywaliśmy napisy na murach. Po jednej z takich akcji zostałem zatrzymany przez SB. W domu została przeprowadzona rewizja, a ja wylądowałem na 48 godzin w areszcie. Po tym incydencie  usunięto mnie z ZHP (byłem drużynowym drużyny Żeglarskiej przy I LO im. B. Prusa). Organizowaliśmy oraz braliśmy udział w uroczystościach religijno-patriotycznych (3 Maja, 11 Listopada, rocznicy bitwy pod Iganiami, rocznicy Sierpnia'80, pod krzyżem Pantaleona Potockiego). Zorganizowaliśmy również koło samokształceniowe w salce katechetycznej przy siedleckiej katedrze. Na spotkania w ramach tego koła przyjeżdżali: Marian Piłka (ROPCiO, RMP), Andrzej Czuma (ROPCiO) i mec. Jan Mizikowski (ROPCiO). Od 1981 zaczęliśmy wydawać pismo ABC (tam zadebiutowałem jako rysownik). Pierwszy nakład tej gazety został zarekwirowany przez SB, a u osób gdzie znajdowały się egzemplarze tej gazety, zostały przeprowadzone rewizje. W późniejszym okresie powstało również „Wydawnictwo Młodych”.
12 grudnia 1980 roku w Gdańsku przy okazji odsłonięcia Pomnika Ofiar Grudnia 1970 r. odbyło się ogólnopolskie spotkanie uczestników Ruchu Młodej Polski. Podczas tego spotkania zostałem powołany na jednego z siedmiu rzeczników RMP, którzy byli upoważnieni do występowania w imieniu RMP (informacja o tym jest zamieszczona na ostatniej stronie w nrze 27. „Bratniaka” - piśmie Ruchu Młodej Polski).
W roku 1981 nawiązałem kontakt z Kręgami Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM). Był to krąg działający wewnątrz ZHP zmierzający do reformy tej organizacji w kierunku przedwojennego harcerstwa. W związku z zaangażowaniem się w pracę w harcerstwie, siedleckim kołem RMP kierował po mnie Piotr Czapski (mój kolega z klasy z „Prusa”). 17 września 1981 r. Piotrek wspólnie z Zygmuntem Goławskim-seniorem (KPN) i Janem Mizikowskim (ROPCiO) podpisali odezwę do mieszkańców Siedlec w rocznicę agresji ZSSR na Polskę. Prokuratora wszczęła śledztwo, i Piotrkowi Czapskiemu zostały postawione zarzuty (mec. Mizikowski dostał dozór milicyjny a Zygmunt Goławski nie stawił się na wezwanie do prokuratury).
Od 1 października 1981 r. wspólnie z Piotrkiem Czapskim rozpoczęliśmy naukę w WSR-P (Wyższa Szkoła Rolniczo-Pedagogiczna) w Siedlcach na Wydziale Chemiczno-Matematycznym na  kierunku matematyka. Razem wstąpiliśmy do NZS (Niezależne Zrzeszenie Studentów). Piotrek został wybrany przewodniczącym siedleckiego NZS.
18 listopada 1981 r. na siedleckiej uczelni został proklamowany strajk okupacyjny, w którym razem z Piotrkiem wzięliśmy aktywny udział. Strajk trwał do 11 grudnia 1981 roku. Dwa dni po zakończeniu strajku razem z Piotrkiem zostaliśmy internowani i osadzeni w jednej celi w więzieniu w Białej Podlaskiej. Oprócz nas został internowany trzeci uczestnik siedleckiego RMP, uczeń II LO im. Królowej Jadwigi, Witold Bobryk. Kilka miesięcy później, został internowany czwarty uczestnik RMP Cezary Kaźmierczak. Po wyjściu z internowania zakończyliśmy swoją działalność w RMP i włączyliśmy się w nurt podziemnej „Solidarności”.
Nie jestem w stanie podać pełnej listy członków RMP, ponieważ nie było formalnego członkowska, ze względu na to, by uniknąć ewentualnych represji ze strony SB (na spotkania mógł przychodzić każdy, kto chciał). Szacuję, że przez siedlecki RMP przewinęło się około 30-40 młodych ludzi. Podaję tylko te osoby, które pamiętam:

  1. Mirosław Andrzejewski (rzecznik RMP od 12.XII.1980 r., I LO „Prus”, student WSR-P, członek NZS) - internowany
  2. Piotr Czapski (kierował siedleckim RMP od 1981 r., I LO „Prus”, student WSR-P, przewodniczący uczelnianego koła NZS od X 1981 r.) - internowany
  3. Cezary Kaźmierczak – internowany
  4. Witold Bobryk (II LO „Królówka”) – internowany
  5. Maria Czerniej ( I LO „Prus”)
  6. Rober Wujek ( I LO „Prus”)
  7. Andrzej Skarus ( I LO „Prus”, student WSR-P)
  8. Agnieszka Więsak ( I LO „Prus”)
  9. Edward Kopówka (II LO „Królówka”)
  10. Bogdan Olszewski
  11. Dariusz Zieniuk (student WSR-P, utopił się w Bugu w 1985 r.)
  12. Agnieszka Maciejczyk (II LO „Królówka”)
  13. Przemysław Maksymiuk (II LO "Królówka")

Mirosław Andrzejewski