Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Strona 6
Strona 7
Strona 8
Strona 9
[poprzednia strona]

Dokonania siedleckiego podziemia należy ocenić bardzo wysoko. Pomimo niewielkiej – w zestawieniu z innymi regionami – liczby ludności i wynikającej z tego szczupłości kadr działalność opozycyjna rozpoczęła się tam bardzo wcześnie. W okresie największego jej nasilenia, w latach 80-tych, prowadzono w siedleckim wszystkie, typowe dla podziemia akcje. Pod tym względem Siedlce wytrzymują porównanie z największymi ośrodkami opozycji w kraju. W przypadku większości działaczy aktywność konspiracyjna nie przełożyła się jednak na uczestnictwo w życiu politycznym wolnej Polski. Ogólnie można powiedzieć, że w polityce zaistnieli K. Tchórzewski (z wykształcenia inżynier, pierwszy „solidarnościowy” wojewoda siedlecki, poseł czterech kadencji, dwukrotny wiceminister w rządach AWS i PiS), śp. A. Piwowarczyk (inżynier, dyrektor gabinetu premiera W. Pawlaka w latach 1993-95, zginął w wypadku drogowym) . Jeśli chodzi o administrację terenową: przez ostatni rok istnienia województwa siedleckiego, wojewodą był śp. H. Gut (mgr AWF, który odtwarzał „:Solidarność” w WSR-P), a jego zastępcą M. Biały (po wyborach 1989 kierownik biura poselskiego „Solidarności” w Siedlcach); A. Czapski jest prezydentem Białej Podlaskiej, tę samą funkcję pełnił w Węgrowie Z. Sikorski. Co nieco dawnych działaczy opozycji odnalazłoby się wśród radnych różnych kadencji. Bogusław Olszewski i
Sławomir Musiej pełnili wyższe funkcje w „Solidarności”, wchodzili w skład Komisji Krajowej Związku. Od 1991 r. istnieje Siedleckie Towarzystwo Samorządowe. Tak samo w samodzielnej działalności społecznej: S. Karpik od 1989 r. prowadzi w Starym Opolu k. Siedlec niezależny Ośrodek św. Brata Alberta „Emaus” poprzez indywidualne kontakty załatwiający lekarstwa, sprzęt medyczny, wyposażenie i żywność dla szpitali, domów dziecka, szkół, rodzin wielodzietnych, osób samotnych, więźniów oraz Polaków za wschodnią granicą. T. Olko założył w 2004 r. Fundację „Gazety Podlaskiejim. prof. T. Kłopotowskiego, która zbierała wypowiedzi działaczy z całej Polski, a następnie opublikowała je pt. Solidarność. Dlaczego wyszło to nam inaczej, czyli Polska i „Solidarność” widziane po latach. C. Kaźmierczak – obecnie businessman – wspomaga różne fundacje i stowarzyszenia, także w Siedlcach. Generalnie – zważywszy na przeważające i dziś w regionie poglądy katolicko-prawicowe – nie jest to dużo.

PS Artykuł jest rozwiniętą i zmienioną forma tekstu powstałego dla programu realizowanego w latach 2007-2009 w Zakładzie Społeczeństwa Obywatelskiego IFiS PAN.