1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989

Bibliografia

1989  

styczeń – wychodzi NOS Niezależna Opinia Studentów Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach [red. Stanisław Jastrzębski, Grzegorz Rękawek i in.], który potem stał się nieformalnym organem NZS.

Gazeta - kliknij, aby powiększyć

Gazeta - kliknij, aby powiększyć

22 stycznia – w kościele pw św. Stanisława w Siedlcach została odprawiona msza w intencji Romana Dmowskiego, przywódcy SN-D i twórcy jego myśli programowej. Po mszy w kaplicy MB Kodeńskiej odbyło się zebranie z prof. Wiesławem Chrzanowskim, wykładowcą KUL, doradcą „S” do rozmów z rządem, który wygłosił prelekcję na temat życia i dzieła Romana Dmowskiego.

1 lutego – siedlecka cenzura nie dopuszcza do wystawy rysunków satyrycznych Mirosława Andrzejewskiego, którą chciało zorganizować Towarzystwo Miłośników Podlasia. Zdaniem pani cenzor Elżbiety Kieliszek rysunki naruszały artykuły 2 pkt 2, 3, 6 ustawy o kontroli publikacji oraz art. 178, 236 i 237§1 kodeksu karnego.

2 lutego – w Białej Podlaskiej postanowiono wznowić jawną działalność „S”. Wyłoniono Oddziałową Tymczasową Komisję NSZZ „S”. Wybrano Prezydium w składzie: Marian Kwiatkowski – przewodniczący, Anna Makarewicz – vice, Marek Dorsz, Andrzej Czyżewski, Elżbieta Chaberska, Jan Polkowski, Jerzy Roman, Czesław Sudewicz, Adam Wawrzyniewicz.

10 lutego – bialskopodlaska „S” Rolników Indywidualnych powołała Tymczasową Radę. Prezydium w składzie: Mieczysław Trochimiuk, przew., Zygmunt Gałecki vice, Piotr Wierzejski, Andrzej Olszewski, Anicenty Ryszard Jeruzalski, Stanisław Barczuk, Józef Ceniuk, Stanisław Denisiuk, Tadeusz Gadamski, Stefan Jarocki.
OKW w Siedlcach wyszła z „podziemia”. Ujawniła swój aktualny skład: Marek Biały (od 1982 r.), Sławomir Musiej (od 1982 r.), Janusz Niedziółka (od 1984 r.), Wiesław Zajączkowski (od 1982 r.), Andrzej Piwowarczyk (od 1988 r.) przechodząc do oficjalnej, legalnej działalności, składając wizytę wojewodzie siedleckiemu.

14 lutego - w Węgrowie powstaje Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność”. Spotkanie Komitetu odbyło się w jednej z sal katechetycznych w Kościele pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy. Odzyskano również sztandar Solidarnośći skonfiskowany przez SB w stanie wojennym.
Reaktywowano węgrowski Oddział NSZZ „S”. Przewodniczący Marek Kokoszko
Na czele Koła Miejskiego NSZZ „S” RI w Węgrowie ponownie stanął Marek Królak.

22 lutego - w Łukowie zostały wznowione zebrania MKZ NSZZ „S”. Komitetem kierował Aleksander Krawczyk. W jego skład weszli przedstawiciele największych zakładów pracy: Łukbut, Zakładów Mięsnych, Ponar-Remo oraz pracowników oświaty i służby zdrowia.

7 marca – w WSR-P w Siedlcach zawiązał sie jako jeden z ostatnich w kraju 18 osobowy Komitet Organizacyjny NZS.

10 marca – powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Siedlcach przy Towarzystwie Miłośników Podlasia. Pomnik Marszałka stał  w centrum miasta, a po wojnie został zniszczony przez komunistów.

Cegiełka przód- kliknij, aby powiększyć

Cegiełka tył - kliknij, aby powiększyć

kwiecień - w Łukowie MKZ NSZZ „S” przekształcono w Oddziałową Komisję Wykonawczą. Z funkcji przewodniczącego zrezygnował Aleksander Krawczyk. Obowiązki przewodniczącego do zjazdu (1989) pełnił Józef Płudowski.
W Węgrowie powstał Komitet Obywatelski, którego przewodniczącym został Wiesław Ratajski.

16 kwietnia - w Siedlcach przedstawiciele NSZZ”S”, NSZZ RI „S”, NZS, KIK i Diecezjalnego Komitetu Charytatywno-Społecznego utworzyli Wojewódzki Komitet Obywatelski “Solidarność”. Przewodniczącym Komitetu został wybrany Janusz Wodzyński. Podczas zebrania ustalono kandydatów KO na posłów i senatorów.

19 kwietnia - w Garwolinie zorganizowano Komitet Obywatelski „Solidarność”, który początkowo zajął lokal NSZZ „S”. Przewodniczącym został Aleksander Kryspin, zastępcami Jan Białecki, Andrzej Dobrowolski.

maj - w Węgrowie „S” zorganizowała pochód na trasie ZWUT - Kościół, zachęcając mieszkańców do głosowania na swoich kandydatów. Kandydatem został Krzysztof Szymański z Korytnicy.

20 - 21 maja - wychodzi „Głos Podlasia”. Gazeta Wyborcza Chrześcijańsko-Narodowego Komitetu Wyborczego woj. siedleckiego popierająca Romualda Starosielca w wyborach do senatu.

4 czerwca - odbywają się kontraktowe wybory do parlamentu. Kandydatem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w okręgu siedleckim na posła był Krzysztof Szymański - działacz NSZZ RI „S” (bezpartyjny, posłem wybrany został w I turze), kandydaci z Garwolina: Marian Piłka (nie uzyskał mandatu), Wiesław Zajączkowski (kandydat KO „S” został posłem), Stanisław Dąbrowski (kandydat KO „S” został posłem); kandydatem z okręgu bialskopodlaskiego był Jacek Szymanderski (kandydat KO „S” został posłem).
Kandydaci do senatu z Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z siedleckiego: Gabriel Janowski, Tadeusz Kłopotowski (zostali senatorami), Romuald Starosielec bezpartyjny o orientacji chrześcijańsko-narodowej (nie uzyskał mandatu). Z okręgu bialskopodlaskiego kandydatami na senatorów popieranymi przez KO „S” zostali Andrzej Czapski i Mieczysław Trochimiuk (działacze NSZZ RI „S”).
„Komitet Obywatelski „Solidarność” w I turze uzyskał w kraju 160 spośród 161 „wolnych” mandatów w Sejmie i 92 ze 100 mandatów w Senacie (w drugiej turze pozostały 1 mandat do Sejmu i dalsze 7 mandatów do Senatu), natomiast kandydaci z PZPR w I turze uzyskali tylko 3 mandaty posłów spośród 267 dla nich zarezerwowanych. W dodatku zupełnie przepadła lista krajowa, z której tylko 2 osoby z ogólnej liczby 35 uzyskały wymagane 50% głosów ważnych (ordynacja nie przewidywała ponownego głosowania na tę listę). W związku z upadkiem listy krajowej obie strony uzgodniły, iż 33 pozostałe miejsca zostaną obsadzone w II turze poprzez utworzenie dodatkowych mandatów w okręgach wyborczych.
Sejm X kadencji nie przetrwał całych 4 lat. 27 października 1991 r. odbyły się wybory do Sejmu tzw. I kadencji ale to już jest całkiem nowa historia.

Dąbrowski - kliknij, aby powiększyć

Szymański - kliknij, aby powiększyć