1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989

Bibliografia

1987  

W Siedlcach na gruzach KK (Klubu Kawalerów opisywanym w 1983 roku) powstaje Niezależne Towarzystwo Cyklistów. Tworzą go bracia Maliszewscy Maciej, i Piotr, Andrzej Szczygielski.  NTC organizuje rajdy i wyprawy rowerowe po kraju: Victoria 1987, Szlakiem Unitow Podlaskich - 1987, Rajd po Wielkopolsce - Rydzyna'88, Lubelszczyzna'89.

Rajd - kliknij, aby powiększyć

Rajd - kliknij, aby powiększyć

Galeria zdjęć z imprez turystycznych

1987 – równolegle obok NTC, ci sami młodzi ludzie tworzą Niezależną Galerię Trzech. Mają swój „niezależny” lokal tzw. "Pałac pod blachą", gdzie odbywają się wieczory poetyckie, rozmowy o malarstwie i religii, wystawy fotograficzne, malarstwa, rysunku, występują zawodowi muzycy, prelekcje wygłaszają podróżnicy, naukowcy.

12, 13 kwietnia - ok. godz. 21 siedleckie radio „S” nadało swoje audycje na fonii
kanału pierwszego TV. Były poświęcone sprawie kolejnych podwyżek i nadchodzących świąt majowych.

14 kwietnia - SB zatrzymała w Siedlcach samochód z zachodnią rejestracją prowadzony przez Marcina Bryndę. Zatrzymano trzy osoby: kierowcę, Tomasza Olko i Cezarego Kaźmierczaka. Trzeci pasażer - Janusz Łuczak (drukarz wydawnictwa Metrum) uciekł zanim został wylegitymowany. Po 3 godzinach wszystkich zwolniono. Za odmowę podania personaliów pasażera, który uciekł, ukarano Marcina Bryndę odebraniem paszportu. Miał on wrócić do Genewy 16 kwietnia i przystąpić do egzaminów maturalnych.

15 kwietnia - w Białej Podlaskiej 15 księży napisało list do wojewody bialskopodlaskiego. We wstępie listu przypominają, że wszyscy powinni przyczyniać się do budowania klimatu spokoju. Podają fakty buntowania młodzieży przeciwko  Kościołowi Katolickiemu, łamania praw pracowniczych, zwalniania ludzi z pracy, stawiania przed kolegiami, podają przykłady prześladowań za wiarę...W podsumowaniu księża piszą: „Chcemy wierzyć, że wszystkie opisane przypadki były tylko nieprawidłowościami popełnionymi przez nierozumnych urzędników i funkcjonariuszy. Chcemy spokojnie żyć i pracować, ciesząc się owocami naszego wysiłku, tak by duchowy wymiar naszej egzystencji mógł być utrwalony i pogłębiony.” (duże fragmenty tekstu listu w GP 1987, nr 2 i 3)

25 kwietnia - odbyło się zebranie Towarzystwa Miłośników Podlasia i wybrano nowy zarząd. Przemysław Maksymiuk został wiceprezesem. Zachęcił i zainspirował kilku ludzi (m.in. Stanisława Jastrzębskiego, Edwarda Kopówkę, Grzegorza Welika) do prowadzenia różnych form nielegalnej, niezależnej kultury w ramach legalnie działającego Towarzystwa.

Plakat - kliknij, aby powiększyć

Kalendarium Towarzystwa Miłośników Podlasia

Galeria zdjęć

27, 28 kwietnia - w Białej Podlaskiej nadało własnym nadajnikiem  audycje radio „S” na fali TV 1. Reakcja SB była natychmiastowa. Kontrolowano wszystkie samochody wyjeżdżające z miasta.

maj - w Siedlcach ukazały się trzy pierwsze znaczki z serii „Magnateria PRL”o nominale 50 zł każdy. Całość serii ma liczyć kilkanaście sztuk. Całkowity dochód przeznaczony jest na działalność Oddziałowej Komisji Wykonawczej w Siedlcach.
- W Białej Podlaskiej wzywano na rozmowy uczniów klas maturalnych i pod groźbą niedania matury ostrzegano ich przed kontaktami z Adamem Dorszem.

2 maja - w Małaszewiczach SB przeprowadziło rewizję w domu Jerzego Romana przewodniczącego PKP, członka władz regionalnych oraz krajowych „S”. Szukali nadajników Radia Biała Podlaska.

3 maja - wychodzi kolejne podziemne pismo „Gazeta Podlaska”. Informator NSZZ „S” Reg. Mazowsze O/ Siedlce, a od 12 numeru i Białej Podlaskiej. Pismo redagują Tomasz Olko i Tadeusz Kłopotowski.


Gazeta - kliknij, aby powiększyć

10 maja - w szóstą rocznicę rejestracji NSZZ RI „S” w kościele św. Stanisława w Warszawie została odprawiona msza święta w intencji rolników. Wartę przy grobie ks. Jerzego zaciągnęli hutnicy i rolnicy. Wśród przybyłych grup wyróżniali się wierni z siedleckiego z transparentem „Solidarni z Ojcem Świętym pielgrzymi z Siedlec”.

13 maja – w Siedlcach pojawiły się ulotki, wzywające do uczczenia śmierci zamordowanego przez MO maturzysty Grzegorza Przemyka. Zatrzymano Euzebiusza Zielińskiego. Znaleziono przy nim kalendarze „S”. Stanął przed kolegium, grzywna 20000 zł.

6 czerwca - siedlecka SB przygotowuje się do wizyty Ojca św. „zaszczycili” swoją wizytą mieszkanie Marka Białego, Leszka Filusa, Ewy Michałowskiej, Elżbiety Jędrzejuk i Tomasza Olko. Próbowano ich przestrzec przed udziałem w powitaniu Ojca Świętego.
- w Białej Podlaskiej na komendę wezwano Marka Dorsza, Annę Makarewicz, Czesława Sudewicza. „Wizytę domową” miał Ryszard Gałązka. SB sprawdzała w zakładach pracy, kto wziął urlop lub zwolnienie.

8-14 czerwca - podczas mszy świętej odprawianej na Placu Grzybowskim widoczna była grupa siedlecka z transparentem napisanym solidarycą „Robotnicy Siedlec witają Papieża”.
- na ludzi trzymających transparent z Białej Podlaskiej w czasie homilii rzuciło się kilku  zamaskowanych młodych ludzi i ściągnęli go. Transparent „Solidarność Łuków” został rozwinięty dopiero w drodze powrotnej.
- na mszę w Gdańsku udało się przemycić transparenty (pomimo wielu rewizji po drodze) „Nie ma chleba i wolności bez Solidarności” i „Nie ma Europy sprawiedliwej bez niepodległej Polski”. Po mszy nastąpiły brutalne ataki na wiernych przez ZOMO. Dwóch działaczy z Siedlec zostało pobitych.

Kliknij, aby powiększyć

17 lipca - w Siedlcach przed Kolegium do Spraw Wykroczeń, któremu przewodniczyła Zofia Złoch-Lech został skazany Lech Filus  na 20000 złotych grzywny za to, że „przyjmował od nieustalonych bliżej osób nielegalne wydawnictwa i gromadził je w swoim mieszkaniu przez co pomagał w działalności zmierzającej do wywołania niepokoju publicznego lub rozruchów.

31 sierpnia - w Białej Podlaskiej ukazuje się Oświadczenie Oddziałowej Tymczasowej Komisji „Solidarności” Biała Podlaska region Mazowsze w związku z VII rocznicą powstania Solidarności.(tekst oświadczenia w GP 1987 nr 7/8 s.1)
W BP we mszy rocznicowej uczestniczyło ok. 6000. Mszę celebrowało 7 księży. Jerzy Zelnik recytował wiersze Z. Herberta, Cz. Miłosza, W.Szymborskiej. Po mszy w sali katechetycznej odbyło się spotkanie z Jackiem Szymanderskim członkiem Zarządu Regionu Mazowsze i działaczem ruchu WiP.
W Siedlcach, po mszy świętej rocznicowej grupa wiernych przeszła pod pomnik Tadeusza Kościuszki, złożyła kwiaty. SB fotografowała, ZOMO czekało w pogotowiu.

4 września - w siedleckim Sądzie Wojewódzkim został złożony wniosek o rejestrację społeczno-zawodowej organizacji rolników pod nazwą „Solidarność Rolników Indywidualnych Województwa Siedleckiego”. Wniosek podpisało 5 z 28 sygnatariuszy deklaracji założycielskiej: Edmund Drygiel (Siedliska, p-ta Wojcieszków, Franciszek Lipka (Jaworek, p-ta Wierzbno), Edward Kokoszka (Skórzec), Stanisław Żelazowski (Suchożebry), Zbigniew Adamczuk (Małomotki p. Skrzeszew)

15 listopada – w Warszawie odradza się Polska Partia Socjalistyczna. W Siedlcach w działalność PPS angażują się bracia Adam i Witold Bobryk. Adam Bobryk jest wiceprzewodniczącym Tymczasowego Komitetu Krajowego PPS.

Ulotka - kliknij, aby powiększyć

29 listopada – pojawiły się w Siedlcach na murach napisy: PPS Walczy, PPS Żyje, „Niepodległość naszym celem” (ok.30).