1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989

Bibliografia

1986  

6 stycznia - w kolegium rejonowym odbyła sie rozprawa Ewy i Marka Michałowskich. Ewa została skazana na 3 miesiące częściowego ograniczenia wolności oraz na potrącenie 25% pensji przez 3 miesiące oraz 15 tys. nawiązki. Marek (nie stawił się) zaocznie skazano na 20 tys. grzywny i 20 tys. nawiązki.

koniec stycznia - Jan Tomasiewicz z Dębe Wielkie odesłał na znak protestu swoją książęczkę wojskową do MON (sprawa skazanego Marka Adamkiewicza za odmowę złożenia przysięgi wojskowej).

21 stycznia - z okazji ukazania się 50 numeru “Metrum” wydano serię 3 znaczków o łącznym nominale 100 zł.

31 stycznia – usuniętemu wcześniej z WSR-P Mirosławowi Andrzejewskiemu zostają przywrócone prawa studenckie.

3 lutego - z powodu niskiej temperatury w Siedlcach miały miejsce strajki. W FSO i Mera-Błonie odmówili pracy (+4)

7 lutego - w Siedlcach zakończyła się sprawa Janusza Ławeckiego. Sąd Wojewódzki pod przewodnictwem sędziego Matusiaka skazał J.Ławeckiego na 8 miesięcy
więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

wiosna - w Mińsku Mazowieckim biskup Zbigniew Kraszewski dokonuje poświęcenia Chorągwi z wizerunkiem św. Katarzyny, którą postanowili ufundować członkowie Tajnego Komitetu Zakładowego NSZZ „S” przy ZNTK (w miejsce skonfiskowanego przez SB sztandaru „S”). Poświęcony został również Krzyż, który zawieszono w nowej hali ZNTK
wiosna – wychodzi nowy tytuł niezależny „Paranoya” - nieregularnik frontu artystycznego "Sabinka”.
wiosna – Jerzy Geresz zostaje skazany przez kolegium karno-orzekające i trafia do więzienia we Wrocławiu przy ul. Kleczkowskiej.

kwiecień - powołano na WSR-P w Siedlcach partyjny nadzór tzw radę społeczną.
Na przedzjazdowym zebraniu partyjnym w Białej Podlaskiej jeden z towarzyszy zaproponował... zbadanie spraw finansowych miejscowego proboszcza ks. Lipniackiego. Ksiądz znany jest z kazań patriotycznych. Na Msze święte odprawiane w intencji Ojczyzny celebrowane przez ks. Lipniackiego  przyjeżdżali wierni z daleka. Ksiądz nie ma konta w banku, ale wniosek towarzysza przeszedł!
Na tablicy ogłoszeń w FNS VIS w Siedlcach wywieszono informację, że księgowość przyjmuje zapisy chętnych na żelazka. Dodano, że prawo nabycia żelazka mają członkowie wronich związków.

11 kwietnia – przed Sądem Wojewódzki w Siedlcach odbyła się rozprawa rewizyjna Leszka Andrzejewskiego. Sąd podtrzymał wyrok z I instancji (pół roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata) uchylił natomiast orzeczenie w części dotyczącej zakazu kontaktów z osobami wrogo ustosunkowanymi do ówczesnej rzeczywistości.

17 kwietnia - funkcjonariusze SB przeprowadzili rewizję w pracy Marka Białego. W jego biurku znaleźli bibułę. Został zatrzymany.

18 kwietnia - seria przesłuchań wśród załogi „Stalchemaku”. Przesłuchano 21 osób. Zatrzymano na 30 godzin Mariana Patralskiego i Bogdana Witowskiego. Rewizja w mieszkaniu Marka Białego.

19 kwietnia - w trybie przyspieszonym odbyła się rozprawa przeciwko Markowi Białemu, który został oskarżony o „nawoływanie do niepokojów społecznych” art. 282 a. Sądowi przewodniczyła Ewa Romańczuk, oskarżycielem był Jerzy Ślaz. Obrońcą M. Białego był mec. Maciej Wiktorzak. Na rozprawę przybyło wielu przyjaciół z „obstawą” SB. M. Biały został skazany na 10 miesięcy więzienia. W uzasadnieniu wyroku sędzia oświadczyła, że dowodem nielegalnej działalności oskarżonego jest fakt, iż był on często przesłuchiwany przez milicję(!).

Oświadczenie - kliknij, aby powiększyć

19, 20 kwietnia - na fonii I programu TV Radio „S” w Siedlcach nadało o godz. 20.00 swoje audycje. Odczytano odezwę OKW „S” w sprawie zbliżających się majowych świąt.

27 i 28 kwietnia – po raz pierwszy w Białej Podlaskiej nadało 2 audycje Radio „S”nadajnikiem siedleckim.

30 kwietnia -  w Siedlcach aresztowania ok 20 osób na 48 godzin (prewencyjne). Rozwieziono ich do aresztów w Mińsku Maz., Węgrowa, Łukowa, Garwolina.

koniec kwietnia - Awaria elektrowni atomowej w Czarnobylu - Niestety, zmowa milczenia władzy. Nikt nie wiedział jak ma postępować. W Siedlcach środowisko Metrum i OKW “S” przeprowadza niezależne pomiary skażenia i jednocześnie akcję informacyjną jak postępować, aby mnimalizować skutki promieniowania. Rozrzuca ok. 8 tys. Ulotek z instrukcjami postępowania.

14 maja - w Siedlcach w “Mera-Błonie” odbyły się wybory do Rady Pracowniczej. Zakończyły się pełnym zwycięstwem “S”. Przedgrudniowi działacze związku stanowią 80% członków Rady.

21 maja - Akcja na rzecz uwolnienia Marka Białego. Rozrzucono ulotki, nadało radio „S”, zbierane są podpisy pod petycją z żądaniem uwolnienia M. Białego.

23 maja – w Sokołowie Podlaskim odbyły się tradycyjne uroczystości w rocznicę stracenia księdza Brzózki. Po mszy św. ok. 100 osób przeszło pod pomnik odważnego kapłana, gdzie złożono kwiaty. MO wylegitymowało ok. 50 osób. 7 osób zostało skazanych w Kolegium. Ks. Falkowski skazany na 50 tys. Grzywny.

13 czerwca - w Siedlcach dbyła się rozprawa rewizyjna M.Białego. Mecenas Maciej Wiktorzak wskazał na absurdalność wyroku bez jakichkolwiek dowodów. Sąd pod przewodnictwem Romana Kęski utrzymał w mocy wyrok.

14 czerwca - C.Kaźmierczak napisał list do ministra sprawiedliwości: “Proszę o umożliwienie mi odbycia kary zastępczej za M.Białego.Deklaruję za niego spędzić w więzieniu okres do 21.07, tak, aby M. Biały mógł spędzić ten czas z żoną i czworgiem dzieci. Jako że M. Biały został skazany bez żadnych dowodów winy oraz ze względu, że mam poglądy w ogólnym zarysie podobne do jego poglądów, nie powinno Panu i Pana wspólnikom zależeć, który z nas będzie siedział...”

15 czerwca - w Warszawie zostali w drukarni aresztowani mieszkańcy Siedlec: Witold Bobryk, Adam Maciejczyk i Przemysław Maksymiuk. Sąd Rejonowy w Warszawie skazał ich za wydawanie „KAT” (Krajowa Agencja Terenowa) na kary:
A. Maciejczyk 1,5 roku więzienia, Przemysław Maksymiuk 1 rok, Witold Bobryk 1 rok.

29 czerwca - SB na dworcu PKP w Siedlcach zatrzymała Ignacego Kickiego, Elżbietę Jędrzejuk, którzy się udawali na mszę za Ojczyznę do Kościoła św. Stanisława Kostki. Próbowano zatrzymać też Michała Skurosza.

lipiec - podczas pobytu Cezarego Kazmierczaka we Francji zostają nawiązane liczne kontakty z emigracją polską (Kontakt, Kultura) oraz sympatyzującymi z Polską Francuzami (związki zawodowe, ruch Codene). Zostaja ustanowione kanały wymiany informacji oraz przerzutu wydawnictw, pieniędzy oraz sprzętu poligraficznego. Nieformalnym przedstawicielem środowiska siedleckiej opozycji w Paryżu była malarka, Elisabeth Cieslar.

Cezary we Francji - kliknij, aby powiększyć

Cezary we Francji - kliknij, aby powiększyć

15 sierpnia – na mocy amnestii zostali zwolnieni z więzienia W. Bobryk, A. Maciejczyk i P. Maksymiuk.

31 sierpnia - w Siedlcach msza św. w kościele św. Stanisława. 1500 osób). Pomnik Tadeusza Kościuszki obstawiony przez kordon ZOMO i SB. Pod pomnik udała się 3-osobowa delegacja /Tomasz Olko, Wiesław Zajączkowski, Euzebiusz Zieliński/. Zomowcy ich przepuścili a potem spisali.

10 września – zwolniony został Marek Biały, nie tylko z więzienia ale i z pracy. Załoga zebrała 390 podpisów pod petycją przywrócenia go do pracy. Niestety, do pracy go nie przyjęto.

17 września - nadało siedleckie radio “S” w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

11 grudnia – Kolegium Rejonowe w Warszawie wymierzyło 30 tys. grzywny Elżbiecie Jędrzejuk, którą zatrzymano w Warszawie z gazetkami „S”.

17 grudnia – został zatrzymany Sławomir Leszek Paprocki, rolnik z Trębic Dolnych. Znaleziono m.in. powielacz białkowy, maszynę do pisania „Olivetti” oraz materiały poligraficzne. S. Paprocki został oskarżony, że od 1984 roku wydawał „Wiadomości Podlaskie”