1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989

Bibliografia

1985  

W diecezji siedleckiej powstaje Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy (DHiH). Duszpasterzem diecezjalnym został mianowany ks. Marian Daniluk, który w miejscu swojego duszpasterzowania zakładał kolejne drużyny: w Garwolinie, Międzyrzecu Podlaskim i Białej Podlaskiej. Drużyna DHiH powstaje również w Siedlcach. Jej drużynowym zostaje Wojciech Stępień.

Bibliografia

22 stycznia – Zygmunt Goławski wraz z Tadeuszem Jandziszakiem, Tadeuszem Stańskim i Romualdem Szeremietiewem tworzą Polską Partię Niepodległościową.

14 lutego - zostaje aresztowany w Siedlcach student Mirosław Andrzejewski i przewieziony do aresztu milicyjnego w Łukowie.

25 lutego - w siedleckiej filii FSO zawiązała się Tajna Komisja Zakładowa NSZZ “S”. TKZ w komunikacie oświadcza, że zamierza bronić interesów ekonomicznych zalogi oraz walczyć o poprawę warunków pracy.

28 lutego – został ogłoszony przez TKK Dniem protestu przeciw kolejnym podwyżkom cen. W Siedlcach rozkolportowano ok. 15 tys. ulotek SKOS z wezwaniami do strajku. Na murach pojawiło się wiele napisów. 24 lutego na fonii TV nadało Radio „S”. Lech Wałęsa odwołał strajk i akcja się nie udała w większej skali.
W Mińsku Mazowieckim w ZNTK punktualnie o 12.00 ktoś wyłączył prąd, co spowodowało 30 minutową przerwę w pracy.

6 marca – tego dnia list protestacyjny przeciwko aresztowaniu M. Andrzejewskiego wystosowali pracownicy, studenci i przyjaciele Andrzejewskiego.

Apel - kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Oświadczenie - kliknij, aby powiększyć

Oświadczenie - kliknij, aby powiększyć

13 marca - 17 mieszkańców Białej Podlaskiej wystosowało w bardzo ostrym tonie list do Marszałka Sejmu PRL. Domagali się w nim m.in. zaprzestania aresztowań ludzi za przekonania, nadania im statusu więźniów politycznych, zaprzestania drastycznych podwyżek.

1 kwietnia - Mirosław Andrzejewski zostaje skazany na 11 miesięcy więzienia za rozrzucanie ulotek.

8 kwietnia - na przepustce z więzienia odbywa się ślub Mirosława Andrzejewskiego z Agnieszką Więsak w Klasztorze ss. Benedyktynek przy ul. Rawicza w Siedlcach.

23 kwietnia - w dniu imienin zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki w Mińsku Mazowieckim po mszy świętej ze starego Kościoła uformował się pochód złożony z kilkudziesieciu osób, który przeszedł na cmentarz parafialny, do miejsca symbolicznego grobu ks. Jerzego.

20 kwietnia - ukazuje się pierwsza kaseta Siedleckiej Powielarni Oświaty i Kultury Niezależnej. Jest nią wybór kazań ks. Jerzego Popiełuszki.

21-28 kwietnia - w Siedlcach odbył się pierwszy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

23-24 kwietnia – po raz pierwszy siedlczanie czuwali przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki. Odtąd co miesiąc na całonocne czuwania jeździła grupa ok. 20-30 osób.

Straż przy grobie - kliknij, aby powiększyć

1 maja - w Mińsku Mazowieckim odbył się „kontrpochód”. Uczestniczyło w nim kilkaset osób. Pięć osób: J. Frelak, T. Fusik, A.Gibała, J.Jerzak, Z.Szubiński staje przed Kolegium do spraw Wykroczeń przy Naczelniku Miasta i zostają ukarani grzywną w wysokości ok. 10-12 tysięcy złotych. Powód: „za to, że weszli w ul. Ogrodową o ruchu jednokierunkowym i idąc w grupie, mimo wyraźnego znaku zakazu, tamowali i utrudniali ruch na drodze publicznej dla pojazdów nadjeżdżających z przeciwka. Zostali potraktowani jak pojazdy mechaniczne.
- Siedlce: msza św. w kościele katedralnym którą celebrował bp. Jan Mazur. Wzięło w niej udział ok. 1500 osób. Po mszy tradycyjnie część osób udała się pod pomnik T. Kościuszki. Ulicą Orzeszkową udało się przedrzeć na trasę oficjalnego pochodu. Skandowano “Solidarność”, Uwolnić więźniów politycznych”, Przecz z podwyżkami”, wznoszono ręce z “V”. Manifestanci przeszli pod kościół św. Stanisława, gdzie pod tablicą ku pamięci ks. Jerzego Popiełuszki złożyli kwiaty. SB zatrzymało Elżbietę Jędrzejuk, Andrzeja Dmowskiego, Euzebiusza Zielińskiego. Nadawało Radio “S”.

3 maja - w Siedlcach przed mszą św. SB zatrzymywała działaczy “S”. Marek Biały został zabrany na komendę wraz z pięcioletnią córką Katarzyną. Na komendzie spotkali się ze Sławomirem Musiejem i Januszem Ławeckim. Zostawieni na chwilę sami w pokoju wszyscy razem – wykorzystali sytuację. J. Ławecki dał hasło „idziemy”. Zeszli z II piętra, poprosili o otwarcie kraty, dyżurny otworzył. Wszyscy wyszli. Niestety, ponownie M. Białego i córkę milicjanci zatrzymali na skrzyżowaniu przy Centrum Kultury i przewieziono ponownie na komendę. Wtedy w Siedlcach po mszy św. w kościele św. Stanisława odbyła się największa demonstracja „S” po wprowadzeniu stanu wojennego. Ok. 3 tysiące osób demonstrowało pod pomnikiem T. Kościuszki, złożono kwiaty, skandowano „Solidarność”, „Uwolnić politycznych”.

12 maja - w Mińsku Mazowieckim przygotowywano masową demonstrację z okazji 50 rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego. Przy grobie Janusza Łaszczyc-Olszewskiego - adiutanta Piłsudskiego miało się odbyć patriotyczne spotkanie. Okolicznościowe przemówienie miał wygłosić mec. Jan Mizikowski. Wzmocnione siły milicyjne z całego województwa  obstawiły teren parku i zablokowały dojście do cmentarza. Manifestacja nie odbyła się.

30 czerwca - za rozrzucanie ulotek w Sokołowie Podlaskim zostaje aresztowany Leszek Andrzejewski (brat Mirosława). W tym samym dniu rozpoczyna głodówkę. Niestety, nikt o tym nie wiedział. Po prawie trzech tygodniach rodzice dostali widzenie, i zobaczyli swojego syna w stanie całkowitego wycieńczenia. Natychmiastowe działania poprzez poinformowanie naczelnika więzienia, Komitet Prymasowski, Amnesty International, Wolną Europę i lekarzy, doprowadziły do zainteresowania się więźniem politycznym.

1 lipca - w Siedlcach, mimo rozrzucenia ok. 40 tys. ulotek z wezwaniami do strajku  siedleccy pracownicy zignorowali wezwanie “S”.

lipiec - w Węgrowie przed Kościołem wywieszono transparent z napisem „SALVE REGINA” wykonanym solidarycą. Zrobiono to przy okazji peregrynacji obrazu Matki Boskiej Czestochowskiej w parafii. Wisiały też flagi biało-czerwone z „S”. Inicjatorem tej akcji był Włodzimierz Adamski.

20 lipca - w Łosicach przed restauracją zomowcy wyciągali wszystkich klientów i bili. Podobne przypadki miały miejsce w Łosicach i Międzyrzecu Podlaskim.

28 lipca - w Serpelicach n/Bugiem odbył się zjazd AK i NSZ regionu podlaskiego. Wzięło w nim udział kilka tysięcy żołnierzy wraz z rodzinami. Przybył abp.Dąbrowski.

sierpień - doszło do połączenia Siedleckiego Komitetu Oporu Społecznego i Terenowej Komisji Wykonawczej „S”. W skład Odziałowej Komisji Wykonawczej ”S” weszli Tomasz Olko i Adam Patoleta ze SKOS, Marek Biały, Sławomir Musiej i Wiesław Zajączkowski z TKW „S”.
[W składzie OKW w różnych latach byli jeszcze: Janusz Niedziółka, Wiktor Stasiak, Włodzimierz Zawadzki, Stanisław Michaluk, Andrzej Piwowarczyk.]
Środowisko Metrum pozostało niezależne wobec OKW „S”, ściśle z nią współpracując.

26 sierpnia - w Węgrowie po raz drugi odbywa się rewizja w domu u Marka Królaka. Tym razem zarzuca mu się handel walutami. Znaleziono trochę bibuły. Po zatrzymaniu na 48 godzin staje przed kolegium. Zostaje uniewinniony.

31 sierpnia - w Siedlcach na mszę św. w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przybyło kilkaset osób. Po mszy grupa osób przeszła pod płot okalający pomnik T. Kościuszki, gdzie powieszono transparent  „1980-1985. Solidarność jest i będzie”. Drugi z żądaniem uwolnienia więźniów politycznych zawieszono na przykościelnym placu.
Kilka dni później Cezary Kaźmierczak, Ewa i Marek Michałowscy dostali wezwania do kolegium.

wrzesień - 17 mieszkańców Siedlec własnymi nazwiskami podpisało wezwanie do bojkotu październikowego głosowania.

Oświadczenie - kliknij, aby powiększyć

List - kliknij, aby powiększyć

19 września - w Siedlcach Tajna Komisja Zakładowa “S” w Mostostalu zaapelowała do pracowników zakładu o bojkot wyborów.

październik – za „brak postępów w nauce” z listy studentów zostaje skreślony przebywający w więzieniu Mirosław Andrzejewski.

6/7 października - w Siedlcach w nocy został pobity Krzysztof Goławski. Został zatrzymany przez MO, wylegitymowany i zwolniony. Jednak za chwilę porwano go do samochodu, przewieziono na komendę i tam pobito. Po zwolnieniu K. Goławski udał się na pogotowie i otrzymał obdukcję lekarską. Poszkodowany skierował skargę do prokuratury, ale ta odmówiła wszczęcia dochodzenia. Natomiast milicja skierowała wniosek do kolegium o ukaranie K. Goławskiego.

10 października - W Siedlcach rano SB przeprowadziło rewizję u Janusza Ławeckiego, pracownika Spółdzielni Inwalidów.

13 października - w woj. siedleckim przed wyborami “S” rozrzuciła ok. 60 tysięcy ulotek z wezwaniami do bojkotu wyborów, 8 tys. nalepek,  Radio “S” nadało ok. 10 antywyborczych audycji. Jak wynika z komunikatu pełnomocnika OKW Cezarego Kaźmierczaka (Oddziałowa Komisja Wykonawcza) frekwencja w miastach woj. Siedleckiego (Siedlce, Mińsk Maz., Łuków, Sokołów Podlaski, Garwolin, Węgrów)  wynosiła 68,2%. Podstawą były dane uzyskane z pomiarów prowadzonych w ramach ogólnopolskiej akcji “5 minut-super”. W Siedlcach frekwencja wynosiła 62,3%, w Mińsku Maz. 72%, w Węgrowie 67,9%, w Żelechowie 64,19%.

11 października - w Sądzie Rejonowym w Siedlcach odbyła się sprawa w trybie przyspieszonym. Janusz Ławecki został skazany łącznie na 8 miesięcy.

2 listopada - odbyło się kolegium Cezarego Kaźmierczaka. Został skazany na 20 tys. grzywny i 20 tys. nawiązki na rzecz Polskiego Związku Niewidomych.

6 listopada – z aresztu w Siedlcach wychodzi Leszek Andrzejewski. Na rozprawie będzie odpowiadał z wolnej stopy.

8 listopada - z więzienia w Łęczycy wychodzi warunkowo Mirosław Andrzejewski.

21 listopada - zwolniony z więzienia zostaje Janusz Ławecki.

6 grudnia - w kolegium wojewódzkim odbyła się rozprawa rewizyjna C. Kaźmierczaka. Kolegium utrzymało w mocy orzeczenie kolegium I instancji. Przewodniczący składu orzekającego, H. Lewandowski wygłosił uzasadnienie, że  „zeznania świadków obrony nie zasługują na wiarygodność, gdyż są <<podejrzanie ścisłe>>, natomiast zeznania świadków oskarżenia zasługują na wiarygodność, gdyż są “ścisłe, wzajemnie się uzupełniają”.

12 grudnia – zakończyła się sprawa Leszka Andrzejewskiego. Został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Jako karę dodatkową sąd wydał Leszkowi zakaz kontaktowania się z osobami wrogo ustosunkowanymi do “współczesnej rzeczywistości”.

16 grudnia - w kaplicy u sióstr Benedyktynek przy ulicy Rawicza odbyła się msza św. w intencji ofiar Grudnia 1970 i 1981.

22-23,26 grudnia - w Siedlcach nadało audycje radio “S” z życzeniami świątecznymi dla mieszkańców.