1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989

Bibliografia

1983  

początek stycznia - zostaje uniewinniony p. Remiszewski (w sprawie posiadania 250 ryz papieru) dzięki postawie ławników (sędzina została przegłosowana i złożyła od wyroku votum separatum).

6 stycznia - po sierpniowej ucieczce z więzienia ujawnia się Mirosław Andrzejewski, a także ukrywający się od 13.12.1981 roku Zbigniew Kucharuk. Obaj po próbach przsłuchania zostają zwolnieni do domów. Przeciwko M. Andrzejewskiemu zostaje wszczęte postepowanie karne za „samowolne oddalenie się z ośrodka odosobnienia”

5 lutego - z więzienia zostaje zwolniony pobity w ośrodku internowania w Kwidzynie siedlczanin Andrzej Goławski. W związku ze stanem zdrowia zostaje on wyłączony ze sprawy „elbląskiej”. (Po pobiciu przez zomowców i służbę więzienną został aresztowany i przebywał w warszawskim więzieniu)

marzec - grupa przyjaciół z Mrozów i Siedlec zakłada Klub Kawalerów zrzeszający członków, o postawie moralnej przeciwstawiającej się totalitaryzacji wszelkich dziedzin życia w kraju.Główny trzon stanowili bracia Sylwestrowicze Janusz i Stanisław, Sylwester Różycki i Sławomir Thel - Mrozy (to oczywiście wpływ mec. Mizikowskiego). Z Siedlec dołączyli Bracia Stasiukowie Krzysztof i Marek, Roman Sałata, Andrzej Szczygielski (jeszcze dwóch mężczyzn)


Statut - kliknij, aby powiększyć

3 marca - W Elblągu trwa proces najciężej pobitych internowanych w Kwidzynie, a oskarżonych o czynną napaść na funkcjonariuszy służby więziennej i MO. Wśród oskarżonych są siedlczanie: Andrzej i Zygmunt (junior) Goławscy.

8 marca - W WSR-P ukazuje się 1. numer „Nierzeczywistości”, pisma Studenckiego Ruchu Oporu. Pismo stanowi kontynuację gazetki strajkowej z 1981 roku. Redakcja stawia sobie za cel rozbudzenie w środowisku akademickim poczucia solidarności. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Janusz Łuczak, student.


Gazeta - kliknij, aby powiększyć

23 marca - W Kwidzynie odbywa się proces Mirosława Andrzejewskiego w sprawie ucieczki z internowania. Prokurator domaga się pół roku więzienia. Sąd warunkowo umarza sprawę.

początek kwietnia - w województwie siedleckim powstaje ośrodek koordynujący działalność podziemną, składający się z działaczy NSZZ "Solidarność" i NSZZ RI "Solidarność" pod nazwą Terenowa Komisja Wykonawcza. W jej skład weszli: Marek Biały, Maciej Kublikowski,Tomasz Olko, Adam Patoleta,Wiesław Zajączkowski, Wiktor Stasiak, Włodzimierz Zawadzki.

5 kwietnia - 7. dzień procesu przeciwko winnym bestialskiego pobicia 29 kwietnia 1982 roku działacza RI „S” Krzysztofa Szymańskiego z Korytnicy Węgrowskiej. Na sali rozpraw zostają uznani winnymi. Zostają aresztowani: dwaj esbecy, ormowiec, milicjant i skazani na kary więzienia. Następnie po dwóch tygodniach wskutek tajemniczych czynności pozaprocesowych wszyscy wychodzą na wolność i powracają do pracy w resorcie.

22 kwietnia - aresztowany zostaje Stanisław Karpik. Kilka dni potem SB zatrzymuje Krzysztofa Skorupkę. W samochodzie, którym jechał, znaleziono powielacz i sprzęt poligraficzny. Zatrzymani zostają Adam Oreszczuk, Wojciech Zubkiewicz.

1 maja – Seria jednoczesnych rewizji i prewencyjnych zatrzymań na 48 godzin (ok. 20 osób). W Siedlcach doszło do kontrpochodu, w którym uczestniczyło ok. 2 tys. ludzi.


Rewizja u A. Litwiniaka. cz. 1 - kliknij, aby powiększyć


Rewizja u A. Litwiniaka.cz. 2 - kliknij, aby powiększyć


maj - w Trąbkach zostaje zatrzymany ukrywający się M. Piłka. Za ucieczkę z internowania dostaje wyrok  w zawieszeniu.

3 maja - po mszy św. w kościele św. Stanisława wierni przeszli pod pomnik T. Kościuszki. Demonstrantów było ok. 2,5 tys.

13 maja – z więzienia w Chełmie wychodzi po rozprawie Jerzy Geresz. Sąd Rejonowy w Chełmie wymierzył mu karę półtora roku więzienia, zaliczając w jej poczet niecałe 14 miesięcy tymczasowego aresztowania, jakie do tego momentu odbył. W czasie tymczasowego aresztowania Geresz przebywał na półrocznej obserwacji w zakładzie psychiatrycznym w Lublinie.

25 maja - w procesie elbląskim siedlczanin Zygmunt Goławski junior został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności i 25 tys. zł grzywny.Tego samego dnia został zwolniony na tzw. „zmianę środka”.

czerwiec - wizyta Ojca Św. w Ojczyźnie.

Galeria zdjęć z wizyty Papieża

30 sierpnia – na skutek donosu aresztowany zostaje Zdzisław Gryczewski pracownik „Stalchemaku”. Oskarżony o rozrzucanie ulotek wzywających do manifestacji 31.08.

31 sierpnia – nieformalne działania Komitetu Oporu Społecznego Siedlce: apeluje do mieszkańców Siedlec o bojkot komunikacji miejskiej, spacer w centrum miasta, bojkot prasy reżimowej, udział we mszy św, a następnie w manifestacji patriotycznej pod pomnikiem T. Kościuszki. We mszy św. w siedleckiej katedrze bierze udział ok. 2,5 tys. osób.

26 września - działacze „S” z Białej Podlaskiej uczestniczą w pielgrzymce żołnierskiej z okazji 300-lecia objawienia Matki Boskiej Leśniańskiej. Elżbieta Chaberska i Grzegorz Targosz składali przed Ołtarzem  vota o treści patriotycznej.

10 października - formalnie powstaje Siedlecki Komitet Oporu Społecznego, będący odtąd stymulatorem niezależnych działań w Siedlcach. Inicjatorami powstania SKOS są Tomasz Olko i Cezary Kaźmierczak. W różnych okresach w kierownictwie SKOS byli również Stanisław Michaluk, Elżbieta Jędrzejuk, Teresa Orzechowska i Adam Patoleta. Historia SKOS-u opisana w książce Agnieszki Andrzejewskiej pt. Siedlecki Komitet Oporu Społecznego 1983 – 1989. Siedlce, 2008 r.]


Książka - kliknij, aby powiększyć

13 października – 65 osób, głównie ze środowiska internowanych i byłych więźniów politycznych skierowuje apel do Sejmu PRL o uwolnienie pozostałych więźniów politycznych, których nie objęła lipcowa amnestia.

20 listopada – ukazuje się 1. numer pisma „Metrum” Siedleckiego Komitetu Oporu Społecznego.


Kliknij, aby powiększyć

26 listopada – z okazji 6 rocznicy powstania Podlaskiego Komitetu Samoobrony Ludzi Wierzących w Opolu Starym k/Siedlec w domu Stanisława Karpika spotkali się ludzie opozycji. Niestety, kolacja była w „innym miejscu” - w aresztach. SB zrobiło nalot i zatrzymało ok. 37 osób za „udział w nielegalnej kolacji”. Po 48  godzinach wszystkich zwolniono. Jan Józef Lipski (ze względu na stan zdrowia), Joanna Andrzejewska, Agnieszka Więsak i p. Gałązka zostają zwolnieni nad ranem.

7 grudnia – odbyła się rozprawa Zdzisława Gryczewskiego. Sąd skazał go na 1 rok w zawieszeniu na 4 lata i 30 tysięcy grzywny.

9 grudnia – w Świeradowie w sanatorium zostaje aresztowana Elżbieta Jędrzejuk, członek SKOS-u, pod zarzutem kolportażu ulotek.

14 grudnia – za kolportaż ulotek zostają zatrzymani w miejscowości Dębe Wielkie Mirosław Pietkiewicz i Bogumił Tomasiewicz.

21 grudnia – senat WSR-P rozpoczyna „ratowanie” siedleckiej uczelni pomysłem nadania jej imienia G. Dymitrowa.

29 grudnia – Stanisław Karpik staje przed Kolegium za zorganizowanie „nielegalnej kolacji” i zostaje ukarany 20 tys. zł.
Uczestniczka tej kolacji p. Gałązka, dyrektorka szkoły podstawowej w Grodziszczu Mazowieckim została w trybie natychmiastowym zwolniona z tej funkcji.

31 grudnia – odbył się pogrzeb zmarłej 28 grudnia Hanny Pawłowskiej, członkini Prezydium Zarządu Oddziału „S”, nauczycielki, historyka, redaktora „Odnowy” i podziemnego czasopisma „Metrum”.