1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989

Bibliografia

1982  

styczeń - w Mińsku Mazowieckim przed Kościołem pojawia się klepsydra poświęcona pamięci zamordowanych Górników z kopalni „Wujek”.

2 stycznia – ukazuje się pierwszy numer pisma siedleckiej „S” „Wiadomości Podlaskie”.


Gazeta - kliknij, aby powiększyć

początek stycznia - wychodzi kolejny siedlecki  tytuł prasy podziemnej „Osa”. Jest pismem sa­tyrycznym. Wydają go Tadeusz Ochtyra i Stanisław Michaluk.

6 stycznia - przed sądem w Mińsku Mazowieckim rozpoczął się proces w trybie doraźnym przeciwko R. Piekartowie z ZPD "Karo" w Siedlcach.

8 stycznia - internowani z Siedlec i Białej Podlaskiej (58) osób zostali przewiezieni pod silną eskortą do więzienia we Włodawie. „Na czas konwoju część internowanych była skuta kajdankami (po dwu), a strażnicy uzbrojeni dodatkowo w długie pałki, z bronią w ręku straszyli, że teraz wyjedziemy na granicę wschodnia dokarmiać białe niedźwiedzie.”


Gryps - kliknij, aby powiększyć

13 stycznia - dalsza część rozprawy przeciwko R. Piekartowi. Po skazaniu na 2 lata w zawieszeniu opuszcza salę sądową. W drodze na dworzec zostaje zatrzymany przez SB i ponownie internowany i przewiezony do Włodawy.


Wyrok cz. 1 - kliknij, aby powiększyć


Wyrok cz. 1 - kliknij, aby powiększyć


Wyrok cz. 3 - kliknij, aby powiększyć


Wyrok cz. 4 - kliknij, aby powiększyć


Wyrok cz. 5 - kliknij, aby powiększyć


Wyrok cz. 6 - kliknij, aby powiększyć


Wyrok cz. 7 - kliknij, aby powiększyć


Wyrok cz. 8 - kliknij, aby powiększyć

22 stycznia - z inicjatywy Bogusława Gołębiowskiego i Zbigniewa Szubińskiego w Mińsku Mazowieckim wychodzi podziemne czasopismo „Nasz Głos” - biuletyn informacyjny NSZZ "Solidarność"


Gazeta - kliknij, aby powiększyć

drukowany w Cegłowie u Jerzego Marczaka. Pismo przestało się ukazywać po prewencyjnych aresztowaniach przez Służbę Bezpieczeństwa członków Grupy Inicjatywnej.

luty - wiadomości z obozu we Włodawie: „Komendant więzienia na polecenie SB nakłada na internowanych bez żadnego powodu kary dyscyplinarne. Najczęściej 7 dni izolatki (ostatnio otrzymali: M. Piłka, Malinowski, Goławski i M. Karpowicz 12 dni) Co kilka dni pojawiają się funkcjonariusze SB i wzywają internowanych na rozmowy, podczas których internowanych na różne sposoby szantażuje się w celu uzyskania od nich oświadczeń lojalności. Usiłują również przy pomocy szantażu nakłonić internowanych do współpracy. SB odgraża się, że kto się na to nie zgodzi - będzie przetrzymywany do końca wojny w więzieniu, a następnie deportowany. Dotychczas spośród 50 internowanych województwa siedleckiego z 45 internowanymi przeprowadzono przynajmniej po jednej rozmowie. W związku z powyższym internowani z woj. siedleckiego uzgodnili, że przesłuchania internowanych są bezpodstawne i postanowili w ogóle nie chodzić na te rozmowy.
Wśród siedleckich ubeków szczególnie wyróżniają się: Witold Kawecki, Stanisław Golach, Marian Pawlak, Zawistowski. W czasie przesłuchań SB stara się pomawiać jednych internowanych wobec innych, aby wprowadzić nieporozumienia i zniszczyć naszą „Solidarność”. W więzieniu we Włodawie przebywa łącznie 350 internowanych z województw: mazowieckiego, lubelskiego, siedleckiego, bialskopodlaskiego i chełmskiego. Zarówno w Białej Podlaskiej jak i we Włodawie przebywamy w zakładzie karnym, w którym w sąsiednich celach przebywają skazani z wieloletnimi wyrokami. W stosunku do nas stosowany jest regulamin tymczasowo aresztowanych, a porządek dnia jest dla nas taki jak dla skazanych. Nie mamy możliwości wychodzenia na korytarz i kontaktowania się z mieszkańcami innych cel. W celach brak miejsc do swobodnego poruszania się. Śpimy na piętrowych i dwupiętrowych łóżkach. W tych samych pomieszczeniach przebywamy całą dobę, z wyjątkiem wyprowadzania na półgodzinny spacer. W celach przeprowadzane są często szczegółowe rewizje. Na odebrane podczas tych rewizji przedmioty i notatki nie wydawane są żadne pokwitowania. W zakładzie karnym w Białej Podlaskiej mieliśmy 8 szczegółowych rewizji połączonych z rewizjami osobistymi.”

1 lutego - z internowania zostaje zwolniony Jerzy Cybulski z Białej Podl.

3 lutego - wychodzi z internowania Adam Wawrzyniewicz z Białej Podl.

5 lutego - z internowania zostaje zwolniony Jerzy Roman z Białej Podl.

15 lutego - z internowania wychodzi Jerzy Wołoczko i Jerzy Zalewski z Białej Podl.

17 lutego - na terenie Lublina zostaje internowany siedlczanin Marek Michałowski.

28 lutego - wychodzi z aresztu w Siedlcach Cezary Kaźmierczak

marzec - w Garwolinie z inicjatywy Romana Talarka, Marka Dobrowolskiego, Jacka Piotrowskiego powstaje Młodzieżowy Ruch Oporu „Solidarność” (m.in. napisy na murach, produkcja i kolportaż ulotek).

8 marca - z więzienia we Włodawie wychodzą pierwsi internowani: Adam Szumilas, Piotr Czapski, Jerzy Kucharuk, Franciszek Bieliński, Edmund Drygiel, Stefan Knap, Tadeusz Kalbarczyk i Andrzej Pelc. Tego samego dnia z internowania wychodzi również Alicja Cieszko z Łukowa.

10 marca  - wychodzi z internowania Andrzej Czyżewski z Białej Podl.

13 marca – w klasztorze sióstr Benedyktynek przy ul. Rawicza 32 zostaje odprawiona pierwsza (potem co miesiąc) msza św. w intencji Ojczyzny i uwięzionych.


Towarzystwo opozycyjne - kliknij, aby powiększyć


Msza u sióstr - kliknij, aby powiększyć

13 marca - W Sokołowie Podlaskim rozrzucono ok. 3 tysięcy ulotek wzywających do tworzenia  Kół Oporu Społecznego (KOS-ów). Zatrzymano 7 kierowców z bazy transportowej Sokołowskich Zakładów Mięsnych , zwolniono z braku „dowodów winy”.


Zakładanie podziemia cz. 1 - kliknij, aby powiększyć


Zakładanie podziemia cz. 2 - kliknij, aby powiększyć

23 marca - w więzieniu we Włodawie służba bezpieczeństwa używa w stosunku do internowanych gazów łzawiących. Doznaje ataku serca mec. Jan Mizikowski z Mrozów. Zostaje przeniesiony na Izbę Chorych.

24 marca - w więzieniu we Włodawie zostają przedstawione zarzuty współpracownikowi KOR Jerzemu Gereszowi (czynna napaść na funkcjonariusza SB poprzez rzucenie w jego stronę kamykiem podczas spaceru). Geresz zostaje przewieziony z Włodawy do więzienia w Chełmie jako tymczasowo aresztowany i osadzony z młodocianymi więźniami kryminalnymi.

29 marca - z internowania we Włodawie ucieka Stanisław Karpik wykorzystując fakt przewiezienia go do szpitala. W telewizji list gończy przedstawia go jako groźnego bandytę.

2 kwietnia - w nocy z 2/3 w Białej Podlaskiej został zastrzelony przez patrol  LWP 19 letni Wojciech Cielecki. Pogrzeb odbył się 6 kwietnia w Białej.  

9 kwietnia - kolejny nowy tytuł prasowy w siedleckim podziemiu. Ukazuje się pierwszy numer „Gońca Wojennego”. Pismo redagował i drukował Cezary Kaźmierczak, do chwili swojego internowania. Potem przestało się ukazywać.


Gazeta - kliknij, aby powiększyć

13 kwietnia - najbardziej „opisane” miasta to: Siedlce, Węgrów i Sokołów Podlaski. Wojna na murach trwa.


Napis - kliknij, aby powiększyć


Napis - kliknij, aby powiększyć


Napis - kliknij, aby powiększyć

13 kwietnia - apel „S”, by każdy 13 uczcić „przypadkowymi” krótkimi spotkaniami w jednym miejscu, w tym samym czasie dużej liczby pracowników. Apel nagłośniony, ale w Siedlcach nie miał dużego odzewu (Stalchemak). W kwietniu, maju, czerwcu,  była prowadzona w zakładach bardzo zmasowana liczba „indywidualnych spotkań” „dyscyplinujących”  pracowników z: SB, komisarzami wojskowymi, przedstawicielami dyrekcji. W maju, po stronie „wrony”, przy stole siedziało chyba 6 osób. Rozmowy miały cel „prewencyjny”

15 kwietnia - podczas spotkania z żoną Adelą Goławską zostaje internowany i osadzony w Darłówku ukrywający się od 13.XII.1981 r. Zygmunt Goławski senior.

16 kwietnia - zostają internowani: Michał Skurosz i Teresa Sasim (jedyna kobieta z Siedlec).

20 kwietnia - z ośrodka w Gołdapi wychodzi Anna Cichosz-Pilska z Łukowa.

23 kwietnia - zostaje aresztowany mieszkający w Mińsku Mazowieckim dr Zbigniew Szubiński i osadzony w Centralnym Areszcie Śledczym w Warszawie.
- Internowani z województwa siedleckiego zostają przewiezieni z Włodawy do: Lublina, Rzeszowa i Kwidzyna.

24 kwietnia - zostaje internowany Czesław Kujszczyk z Mińska Mazowieckiego.

29 kwietnia - w Jadowie po wyjściu z autobusu zostaje zatrzymany rolnik z Korytnicy Węgrowskiej Krzysztof Szymański, aktywny działacz „S” RI. Na komisariacie MO w Węgrowie zostaje skatowany m.in. przez Mieczysława Drożdżewskiego(SB), Stanisława Rydzewskiego(SB), Marka Kalinowskiego(MO) oraz przez ormowca Władysława Muszyńskiego.Zrobiono mu swoistą „ścieżkę zdrowia”: rozebrano go do naga i bito pałkami po plecach, po piętach, wyrywano włosy, kazano robić przysiady. Mimo takich cierpień, K. Szymański nie udzielił żadnych informacji. Został aresztowany i przewieziony do Aresztu Śledczego na Rakowiecką w Warszawie. Tam, wskutek doznanych obrażeń przeleżał 68 dni w szpitalu.

29 i 30 kwietnia - zostają internowane kolejne osoby: Cezary Kaźmierczak, Antoni Prokopiak, Wiktor Stasiak i Włodzimierz Zawadzki. Wszyscy trafiają do więzienia w Lublinie.

30 kwietnia - z ośrodka w Lublinie zostają zwolnieni: Jerzy Ryczkowski (Węgrów); Bogusław Dzido, Stanisław Śmiech, Józef Borkowski, Bogdan Szyszkowski i Wiesław Kęzik - wszyscy z Łukowa; Marian Jaszczuk, Witold Bobryk, Lucjan Kornacki, Wincenty Sosnowski i Tadeusz Urbanek z Siedlec oraz Paweł Fusik z Mińska Mazowieckiego.

1 maja - w Siedlcach  Kazimierz Kacprzak, Krzysztof Golbiak i Tomasz Olko organizują pierwszy happening - podczas oficjalnego pochodu wypuszczają wrony z czerwonymi wstążkami.

13 maja - na apel TKK „S”, aby 13 V o godz. 12 przerwano pracę zareagowała załoga ZNTK w Mińsku Mazowieckim. W następstwie zwolniono z funkcji brygadzisty Adama Gibałę za „brak nadzoru nad przestrzeganiem dyscypliny służbowej przez podległych pracowników”.
W Siedlcach na dachu hali produkcyjnej w „Mostostalu” umieszczono flagę „Solidarności”

17 maja - SB otrzymała donos, że na swojej posesji pojawił ukrywający się Stanisław Karpik. Natychmiastowa reakcja SB i MO. Gospodarza nie znaleźli, ale dom zdemolowali.

22 maja - wychodzi z internowania Wladysław Łobacz z Białej Podl.

1 czerwca – SB dokonała rewizji u Kazimierza Korolczuka z Sokołowa Podlaskiego, członka Prez. Oddziału „S” w Sokołowie, który został zwolniony z pracy po
13 grudnia 1981 r. Prawdopodobnie szukali drukarni.

23 maja - “S” w Sokołowie Podlaskim zorganizowała obchody 117 rocznicy stracenia ks.Brzóski.

24 czerwca - wychodzi z ośrodka internowania Michał Skurosz.

25 czerwca - z ośrodka w Gołdapi wychodzi Teresa Sasim.

1 lipca - z ośrodka w Lublinie wychodzi z internowania Marek Grejbus z Siedlec.

5 lipca – w Warszawie zostaje aresztowany Zbigniew Kobyliński (przewodniczący KZ „S” WSR-P w Siedlcach). Aresztowanie ma związek z Radiem „S” organizowanym przez  Zofię i Zbigniewa Romaszewskich.

7 lipca - z ośrodka internowania w Lublinie wychodzą: Wojciech Jerzy Janiszek (Łuków), Roman Matus (Mińsk Maz.), a z aresztu zostaje zwolniony ze względu na zły stan zdrowia Zbigniew Szubiński z Mińska Mazowieckiego

13 lipca -
Z zapisów MSW: „Grupa 60 internowanych w ośrodku odosobnienia w Kwidzynie zorganizowała demonstrację przeciwko stanowi wojennemu” (siedzą tam osoby m.in. z siedleckiego i bialskopodlaskiego)


Plan więzienia - kliknij, aby powiększyć

13 lipca – w „internacie” w Kielcach zostaje aresztowany Krzysztof Goławski. Oskarża się go o to, że podczas internowania we Włodawie „tworzył struktury związkowe” m.in. wydając legitymacje. Zostaje przewieziony do więzienia w Chełmie.


Legitymacje - kliknij, aby powiększyć

18 lipca -
Z zapisów MSW: „46 pracowników Wydziału PO-1 w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim odmówiło podjęcia przyznanej im premiii pieniężnej”.

23 lipca - z internowania wychodzą: Mieczysław Łaba z Sokołowa Podlaskiego, Józef Lipka-Chudzik z Łukowa, Stanisław Miłkowski z Mińska Mazowieckiego i Wiesław Ozga z Siedlec. Z ośrodka w Gołdapi wychodzi Irena Żyłan.

27 lipca – W Sokołowie Podlaskim zostaje aresztowany p. Remiszewski. Znaleziono u niego ok. 250 ryz papieru. Otrzymuje sankcję prokuratorską. Niestety, w śledztwie informuje, że papier złożyli u niego W. Zawadzki i C. Kaźmierczak (obaj w tym czasie internowani). Obaj odmawiają jakichkolwiek wyjaśnień w tej sprawie.

2 sierpnia -     
Z zapisów MSW: „W godzinach 7-13 w Spółdzielczym Kółku Rolniczym w Łochowie nie przystąpiło do pracy 25 traktorzystów i kombajnistów, domagając się poprawy zaopatrzenia w części zamienne i polepszenia warunków socjalnych”. 

6 sierpnia - z internowania ucieka Marian Piłka wykorzystując fakt przewiezienia go do szpitala.

7 sierpnia - z więzienia w Kwidzynie ucieka internowany Mirosław Andrzejewski.


Telefonogram 1 - kliknij, aby powiększyć


Telefonogram 2 - kliknij, aby powiększyć


Telefonogram 3 - kliknij, aby powiększyć


Telefonogram 4 - kliknij, aby powiększyć

13 sierpnia -
Z zapisów MSW: „W ośrodku odosobnienia w Kwidzynie internowani wywiesili flagę z napisem NSZZ <<Solidarność>>”

14 sierpnia -
W Kwidzynie służba więzienna brutalnie pobiła internowanych w tym bardzo ciężko 38 osób. Sprawcy pobicia uniknęli odpowiedzialności, natomiast ofiary znalazły się na ławie oskarżonych. Najbardziej poszkodowanych w akcji pacyfikacyjnej w Kwidzynie oskarżono o pobicie funkcjonariuszy i podżeganie do buntu. Wśród nich znaleźli się dwaj mieszkańcy Siedlec – bracia Zygmunt junior i Andrzej Goławscy. Rozprawa przeciwko nim miała odbyć się w Elblągu. Bardzo ciężko pobity zostaje również Ryszard Piekart z Siedlec. Wśród pobitych byli również Sławomir Musiej i Janusz Olewiński. Hańba polskiego wymiaru sprawiedliwości została opisana m.in. w książce pt. „Kwidzyn. W niewoli brata mego...” opracowana przez internowanych: Bogusława Kazimierza Gołąba i Władysława Kałudzińskiego. Olsztyn, 2005 r.]


Książka- kliknij, aby powiększyć


Galeria zdjęć z obozu Kwidzyn

17 sierpnia -
Z zapisów MSW: „W ośrodku odosobnienia w Kwidzynie 126 internowanych odmówiło wyjścia na spacer i przyjęcia posiłków”.

19 sierpnia -
W Garwolinie rozpoczęły się spacery w porze nadawania dziennika telewizyjnego. Trwały one przez następne dni.
Z zapisów MSW: „W Garwolinie w czasie nadawania głównego wydania dziennika telewizyjnego zorganizowano protestacyjny spacer w którym uczestniczyło 70 osób”.

20 sierpnia -
Z zapisów MSW: „156 pracowników Fabryki Mebli w Białej Podlaskiej podpisało petycję domagającą się wydania zezwolenia na budowę nowego kościoła w tym mieście”.

22 sierpnia -
Z zapisów MSW: „W Garwolinie zorganizowano protestacyjny spacer w czasie nadawania głównego wydania dziennika telewizyjnego z udziałem 70 osób”.

27 sierpnia – w Radzyniu Podlaskim zostają aresztowani Julian Mazurek Włodzimierz Dzięga, Henryk Szadkowski.

28 sierpnia - za wydawanie podziemnego „Radzyńskiego Biuletynu Informacyjnego”zostaje internowany Julian Mazurek z Radzynia Podlaskiego i przewieziony do Mielęcina.

31 sierpnia - zostają internowani: Jan Będkowski i Tomasz Olko z Siedlec, Jerzy Marczak z Cegłowa. W Garwolinie internowani zostali Marek Pluciński i Jan Dedeciusz. W Mińsku Maz. zostają internowani: Jan Jerzak i Leszek Witan. Wszyscy zostają przewiezieni do ośrodka w Mielęcinie.

31 sierpnia - 1 września – w siedleckiej Katedrze został poświęcony Krzyż z nazwami miejsc internowania i więzienia. Krzyż wykonał Ignacy Kicki ze Stalchemaku, tabliczki grawerował Edmund Malinowski ze Stalchemaku


Poświęcenie krzyża - kliknij, aby powiększyć

1 września – za kaucją 50 tys. zł zostaje zwolniony z aresztu p. Remiszewski.

7 wrzesnia - wychodzi z internowania Lucjan Błoński z Siedlec.
– wychodzi z internowania Roman Matus z Mińska Maz.

11 września - z ośrodka w Kwidzynie wychodzi Tadeusz Gańko z Siedlec.

13 września - z internowania zostaje zwolniony Czesław Kujszczyk z Mińska Mazowieckiego.

21 września - wychodzi z ośrodka Julian Mazurek z Radzynia Podl.

24 września - z internowania wychodzą: Ryszard Piekart, Jan Dołęgowski, Stanisław  Wołosz i Zenon Borkowski z Siedlec; Czesław Czyżkowski i Stefan Frelak z Mińska Mazowieckiego.

27 września - rozpoczyna się proces Krzysztofa Goławskiego oskarżonego o szkalowanie gen. Jaruzelskiego i WRON, oraz za wyrabianie legitymacji dla internowanych członków „S”

wrzesień - w Białej Podlaskiej przy Kościele Miłosierdzia Bożego powstaje Komitet „Pomocy Prymasowskiej”. W skład tego komitetu wchodzą: Jerzy Roman (PKP), Danuta i Tadeusz Marczukowie (przedsiębiorcy), Jan Polkowski (UM), Elżbieta Chaberska (SI). Stałą opieką objętych jest 15 rodzin, m.in. rodziny internowanych i sieroty. Celem Komitetu było wspieranie internowanych, osób zwolnionych z pracy oraz dzieci przebywających w domach dziecka.

7 października - wychodzi z ośrodka mecenas Jan Mizikowski. Z internowania w Mielęcinie wychodzą: Jerzy Marczak z Cegłowa, Jan Jerzak, Leszek Witan - obaj z Mińska Maz., z ośrodka w Kwidzynie wychodzi Sławomir Musiej


Sławomir Musiej po internetowaniu - kliknij, aby powiększyć

13 października - z ośrodka internowania w Mielęcinie wychodzi Tomasz Olko.

13 października - z Kwidzyna wychodzi Janusz Siewierski pochodzący z Sokołowa Podlaskiego.

14 października - Krzysztof Goławski za szkalowanie gen. Jaruzelskiego i WRON, oraz za wyrabianie legitymacji dla internowanych członków „S” zostaje skazany przez Sąd Rejonowy we Włodawie na karę grzywny w kwocie 30000 zł. Na poczet kary zaliczono okres tymczasowego aresztowania (1 dzień aresztu - 400 zł). Po zwolnieniu z aresztu zostaje ponownie internowany.

14 października - wychodzi z ośrodka w Mielęcinie Jan Będkowski.

28 października - wychodzi z ośrodka internowania w Kielcach Marek Michałowski z Siedlec.

1 listopada - w Białej Podlaskiej z inicjatywy Mariana Kwiatkowskiego i Witolda Zabielskiego tuż za bramą główną bialskiego cmentarza ustawiony został krzyż z napisem „KATYŃ”. Każdy, kto wchodził na cmentarz zapalał lampkę. SB obserwowało z daleka  Krzyża z lampek nie ruszyli!
- Na centralnym cmentarzu w Siedlcach pod figurą Matki Bożej i symbolicznego krzyża katyńskiego wystawionych dla upamiętnienia tych, którzy zginęli i polegli a miejsca spoczynku są nieznane, społeczeństwo zapala znicze ustawiając je w kształcie litery V symbolizującej zwycięstwo

Kliknij, aby powiększyć

25 listopada - wychodzi z internowania Antoni Prokopiak.

30 listopada - z internowania zostają zwolnieni: Marek Pluciński z Garwolina oraz Wiesław Zajączkowski, Maciej Kublikowski i Janusz Olewiński z Siedlec.

2 grudnia - z ośrodka w Nowym Łupkowie wychodzi Cezary Kaźmierczak. Tego samego dnia zostaje zwolniony z internowania Wiktor Stasiak.

13 grudnia - I rocznica stanu wojennego. Wyjazd internowanych z województwa siedleckiego wraz z ks. J. Miszczukiem na Święty Krzyż i Jasną Górę połączony z nocnym czuwaniem. Mszy św. przewodniczył bp. Wacław Skomorucha. Odczytano akt oddania Solidarności Maryi Królowej Polski i modlitwę internowanych.


Modlitwa w galerii

23 grudnia – zostają zwolnieni ostatni internowani: Włodzimierz Zawadzki (Kwidzyn), Zygmunt Goławski – senior (Darłówek) i Krzysztof Goławski (Kielce). Uchylone zostaje również internownie wobec osób, które dokonały wcześniej ucieczek: Mirosława Andrzejewskiego, Stanisława Karpika i Mariana Piłki.
W areszcie w Elblągu pozostają Andrzej i Zygmunt Goławscy. Wraz z kilkoma innymi internowanymi z innych miast są oskarżeni o czynną napaść na funkcjonariuszy służby więziennej podczas pacyfikacji kwidzynskiego więzienia w dniu 14.VIII. W zakładzie karnym w Chełmie przetrzymywany jest nadal były internowany Jerzy Geresz. Siedlczanie siedzieli w ośrodkach odosobnienia: Biała Podlaska, Włodawa, Lublin, Rzeszów – Załęże, Olszynka Grochowska, Gołdap, Darłówek, Kwidzyn, Kielce – Piaski, Nowy Łupków i Włocławek oraz w więzieniach i aresztach śledczych w Siedlcach, Łukowie, Chełmie Lubelskim, Elblągu i w Warszawie na Białołęce.

26 grudnia - w Siedlcach, w klasztorze sióstr Benedyktynek odbyły się chrzciny Magdaleny Olewińskiej. Ojciec, Janusz zobaczył córkę pół roku po urodzeniu, po wyjściu z internowania. [Magdalena zginęła 20 września 2006 roku]


Telegram str. 1- kliknij, aby powiększyć


Telegram str. 2 - kliknij, aby powiększyć


Zdjęcie - kliknij, aby powiększyć